filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Pogromcy duchów, reż. Ivan Reitman, Columbia Pictures 1983 oraz Miasteczko Halloween, reż. Henry Sellic, Touchstone Pictures 1993
i
Filmy i seriale 27 października 2022, 15:31

autor: Jan Tracz

Coco. Najlepsze filmy na Halloween, które nie straszą

Spis treści

Coco

Coco, 2017, reż. Lee Unkrich, Walt Disney Studios - Najlepsze filmy na Halloween, które nie straszą - dokument - 2022-10-27
Coco, 2017, reż. Lee Unkrich, Walt Disney Studios
  1. Reżyser: Lee Unkrich
  2. Gatunek: animacja/bajka
  3. Rok produkcji: 2017
  4. Gdzie obejrzeć: Disney+

Jest takie dziwaczne przeświadczenie, że wraz z wkroczeniem w drugie i trzecie dziesięciolecie XXI wieku skończyły się prawdziwe, inspirujące bajki. Nic bardziej mylnego! Choćby w 2017 roku Pixar wypuścił Coco, animację, która zostaje odebrana euforycznie na całym świecie – staje się hitem, a przy okazji zdobywa aż dwa Oscary. Daleko tej bajce do horroru, ale jest to tak klimatyczny tytuł, a w dodatku tak silnie powiązany z motywem śmierci, że nie mogło go zabraknąć w naszym dzisiejszym zestawieniu.

Coco opowiada o meksykańskim święcie zmarłych, które dla polskich widzów może być czymś w rodzaju połączenia 1 listopada właśnie z Halloween. To właśnie podczas Dia de Muertos znajdziemy w Meksyku oryginalne czaszki z cukru oprawione w kwiaty, ludowe rzeźby przedstawiające szkielety czy specjalne ołtarze dla zmarłych – a w nich kwiaty, woskowe świeczki, cygara i mezcal. Halloween często kojarzymy głównie ze śmiercią – jeśli chcemy ją lepiej zrozumieć, a przy okazji wczuć się w meksykańską tradycję, to Coco jest idealnym pomysłem na niezapomniany seans.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej