filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 25 września 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Ojciec chrzestny (The Godfather). Najlepsze filmowe ekranizacje książek

Spis treści

Ojciec chrzestny (The Godfather)

  1. Tytuł książkowego pierwowzoru: Ojciec chrzestny
  2. Kto pisał książkę: Mario Puzo
  3. Kto reżyserował: Francis Ford Coppola
  4. Kiedy obraz zawędrował do kin: 1972 r.
  5. Gdzie obejrzeć: CANAL+, Chili, HBO GO, iTunes Store, Player, Rakuten

Ręka w górę, kto podczas odczytywania tytułu filmu nie zanucił pod nosem motywu przewodniego albo przynajmniej nie wyobraził sobie Vita Corleone w wykonaniu Marlona Brando. Albo Michaela biorącego ślub na Sycylii. Albo scen mafijnej czystki przeplatanych kadrami z kościelnej uroczystości. Albo ostatnich ujęć, kiedy kamera się oddala, a widz czuje, że właśnie kończy się coś wielkiego…

Kultowe elementy składające się Ojca chrzestnego można by wymieniać w nieskończoność. O tym akurat filmie powiedziano zresztą tak dużo, że może lepiej poświęcić choć dwa zdania autorowi literackiego pierwowzoru. Mario Puzo, bo tak nazywał się literacki ojciec Dona Corleone, napisał całkiem pokaźne tomiszcze przedstawiające nie tylko najważniejsze wydarzenia z życia mafijnego bossa, ale też na przykład wzorowanego na Franku Sinatrze Johnnego Fontane, który na ekranie pojawił się zaledwie na kilka chwil. Coppola uromantycznił materiał źródłowy, wyrzucając z niego co bardziej wyraziste opisy życia seksualnego bohaterów, ale też ukrwawiając jeszcze bardziej sceny potyczek międzymafijnych. Czy zadziałało to na korzyść filmu? Zdecydowanie nie. Puzo stworzył do bólu bezpośrednią ponadczasową opowieść o ludziach związanych z sycylijską mafią. Coppola zaś – romantyczny i brutalny film o rodzinie Corleone. Win-win.

Ojca chrzestnego wciąż możecie obejrzeć na przykład na CANAL+.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej