filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Batman i Robin, 1997, reż. Joel Schumacher, Warner Bros., Jack i Jill, 2011, reż. Dennis Dugan, Sony Pictures.
i
Filmy i seriale 14 maja 2023, 09:30

autor: Jan Tracz

Szczęki 4: Zemsta – Michael Caine. Najgorsze filmy świetnych aktorów

Spis treści

Szczęki 4: Zemsta – Michael Caine

Szczęki 4: Zemsta, 1987, reż. Joseph Sargent, Universal Pictures - Najgorsze filmy świetnych aktorów - dokument - 2023-05-12
Szczęki 4: Zemsta, 1987, reż. Joseph Sargent, Universal Pictures
  1. Rok produkcji: 1987
  2. Gdzie obejrzeć: SkyShowtime, Canal+

Michael Caine i seria Szczęki – brzmi to jak jakaś farsa, fake news, dziennikarski wymysł, prawda? Nic bardziej mylnego – jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów zagrał w czwartej odsłonie wspomnianej franczyzy, tym samym nieco psując sobie CV. I nie zrozumcie mnie źle – pierwsze dwie części to klasyka gatunku i nawet dzisiaj ogląda się je w napięciu (najlepsze sceny wciąż wywołują gęsią skórkę). Może Caine naprawdę wierzył, że czwarta będzie powrotem do formy, a on sam spróbuje czegoś nowego w swojej karierze?

Tymczasem w tej produkcji tak naprawdę nie działa nic. Fabuła zdaje się być kalką historii z poprzednich filmów (tyle że ma o wiele mniej sensu), aktorzy wcielają się w słabo nakreślonych bohaterów (złożonych przede wszystkim z klisz), a efekty specjalne (i główny rekin) wyglądają pięć razy gorzej niż to, co Steven Spielberg zaprezentował światu w 1975 roku. Wyszło jak zwykle z takimi kontynuacjami – bardzo źle, a Michael Caine przyznał się, że tego filmu nigdy nie obejrzał, ale „na pewno był on okropny pod każdym względem”. Jego wypowiedź zdaje się sugerować, że już praca na planie czwartych Szczęk musiała być jedną wielką katorgą.

 

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej