filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 3 kwietnia 2021, 09:30

autor: N. S.

Dobry film dobry na wszystko. Jak kino może nam pomagać?. Binge-watching Netflixa może wyjść na zdrowie!

Spis treści

Dobry film dobry na wszystko. Jak kino może nam pomagać?

Filmy czy seriale mogą na wiele sposobów skutecznie poprawić nastrój. Ich działanie da się podzielić m.in. na trzy kategorie: uspokajające, pobudzające oraz refleksyjne.

Dobry film bądź serial może dać wsparcie, kompensując niezaspokojone potrzeby albo przedstawiając inne wzory myślenia. Pozwala na chwilę zapomnieć o problemach, co daje szansę na regenerację i psychiczny relaks. Do tego sprzyja uświadomieniu sobie własnych słabości, uczuć, myśli, wyobrażeń, rozterek itp. Przeniesienie się do obserwowanego na ekranie świata pomaga oswoić strach, uspokaja, redukuje lęki, łagodzi smutki. Jak najbardziej może przynieść ulgę w cierpieniu, dodając otuchy w trudnej sytuacji, a nawet dając wiarę we własną siłę oraz moc sprawczą.

W wielu przypadkach obraz filmowy o bliskiej nam tematyce wspiera w zaakceptowaniu naszej inności oraz ułatwia poszukiwanie siebie. Często jest dobrym sposobem na poradzenie sobie z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Na ekranie również można znaleźć wzór do naśladowania, który będzie miał wpływ na podejmowane przez nas decyzje.

Świadomy seans wprowadza zmiany w sferze emocjonalnej poprzez wyeliminowanie napięcia oraz negatywnych emocji. Oczywiście nie daje wprost odpowiedzi na dręczące pytania ani gotowej recepty na rozwiązanie problemów, ale dodaje sił i może być podpowiedzą, jak znaleźć właściwą drogę. Przy czym w ten sposób działają na nas nie tylko filmy reprezentujące określony gatunek czy zrealizowane w konkretnej konwencji. Nie trzeba zadumać się nad Bergmanem, by przeżyć coś ważnego. Wartość terapeutyczną można znaleźć niemal w każdym dziele.

Melodramat, komedia... a może thriller? Jakie filmy nam pomagają?

Dawniej kino uznawane było raczej za element kultury niskiej. Z biegiem czasu zaczęto traktować je jako „dziesiątą muzę”, ale nie uchroniło się ono oczywiście od wewnętrznych podziałów na dzieła bardziej ambitne oraz przeznaczone dla mniej wymagającego odbiorcy. Współcześnie granice te często się zacierają. W kontekście kinoterapii ocena samego materiału jest w zasadzie kwestią drugorzędną. Opinie krytyków nie są aż tak istotne, ponieważ ważniejsze są odczucia widza. Niemal każdy film czy serial może stanowić wsparcie, w zależności od potrzeb odbiorcy, jeśli tylko ma jakieś przesłanie lub ładunek emocjonalny. Przede wszystkim jednak wybrany obraz powinien oddziaływać na widza, np. budzić pozytywne skojarzenia, przywoływać dobre wspomnienia, poruszać bliski mu temat.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Korzystasz z Netflixa?

Tak i planuję płacić abonament za ofertę dostępną w Polsce.
58,2%
Korzystam, ale używam też rozwiązań typu VPN, żeby mieć więcej zawartości.
3,4%
Po darmowym miesiącu rezygnuję.
5,1%
Netflix mnie nie interesuje.
33,3%
Zobacz inne ankiety