Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 23 lipca 2010, 09:58

Samochody i jazda po mieście. Mafia II bez tajemnic

Spis treści

Samochody i jazda po mieście

Jak prezentuje się model jazdy?

Wybitnie zręcznościowo. Samochody prowadzi się bardzo łatwo i w zasadzie trudno wskazać tu jakiekolwiek różnice pomiędzy Mafią, a innymi tego typu grami. Oczywiście poszczególne bryki różnią się parametrami – jedne są szybkie i zwrotne, innymi z kolei steruje się bardzo ciężko, a jakby tego było mało, nie grzeszą mocnym silnikiem. Warto nadmienić, że w opcjach gry można ustawić alternatywny model jazdy – symulacyjny. Tu poprzeczka wyraźnie rośnie, a użytkownicy przyzwyczajeni do poprzedniego wariantu będą mieć sporo problemów z opanowaniem pojazdu, zwłaszcza na śniegu.

Czy w grze dostępny jest tempomat?

Tak. Ogranicznik prędkości występuje w drugiej Mafii i jest oczywiście bardzo przydatny, bo policjanci nie lubią szarżujących kierowców. Włączenie tempomatu natychmiast niweluje szybkość poruszania się auta do przepisowej wartości. Standardowo po mieście można jeździć z prędkością 40 km/h. Na autostradach limit ten jest odrobinę większy.

Czy auta ulegają zniszczeniom?

Tak i to poważnym. Wskutek różnorakich zderzeń rozbijają się lampy, szyby, a karoseria zostaje trwale pognieciona. Uszkodzeniom może ulec również silnik. Jeżeli samochód zostanie poważnie poturbowany, spod maski zaczną wydobywać się kłęby białego dymu. Kiedy dym zrobi się czarny, pojazd odmówi posłuszeństwa. Vito może pogrzebać w silniku i w kilka sekund doprowadzić auto do użytku, ale nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. Pełnej naprawy samochodu da się dokonać tylko w warsztacie – co ciekawe, dopiero po odrestaurowaniu wraku można go przemalować!

Czy pojazdy zużywają benzynę?

Tak i może się zdarzyć, że stracimy całe paliwo podczas wypełniania zadania. Ratunkiem jest odpowiednio wczesna wizyta na stacji benzynowej, gdzie można zatankować do pełna.

Przejażdżki autem mogą zakończyć się tragicznie.

Czy samochody można usprawniać?

Owszem, w specjalnych warsztatach. Nie ma się tu jednak czym podniecać – mechaniczny tuning jest bardzo prosty i ogranicza się do zwiększenia wybranych parametrów wozu, głównie jego prędkości. Jeśli zaś chodzi o zmiany kosmetyczne, to również i tu wybór jest ograniczony. Można przemalować auto i założyć mu nowe felgi.

Czy warsztaty pełnią taką samą rolę jak w serii Grand Theft Auto ?

Tak, z ich pomocą można zalegalizować wóz w taki sposób, że przestaje się nim interesować policja. Zmienić da się zarówno kolor lakieru, jak i tablice rejestracyjne – co ciekawe, te ostatnie mają opcję personalizowania, co oznacza, że można na nich umieścić dowolny ciąg znaków i cyfr.

W jaki sposób kradnie się samochody?

Jeśli chodzi o zaparkowane samochody, to istnieją dwa sposoby. Pierwszy – szybszy, ale za to przykuwający uwagę osób postronnych – polega na wybiciu przedniej szyby i otwarciu drzwi od środka. Drugi – wyraźnie wolniejszy – pozwala użyć wytrycha do otwarcia zamka. Ten wariant zrealizowany jest w formie prostej minigry, polegającej na podważaniu bolców i odblokowywaniu ich w odpowiednim momencie. Przypomina to rozwiązanie zastosowane niegdyś w Oblivionie. Po otwarciu auta Vito musi jeszcze wygrzebać kabelki ze stacyjki i z ich pomocą uruchomić silnik. Trwa to kolejne kilka sekund.

Kradzież samochodów z ulicy jest podobna do tego, co przez lata oglądaliśmy w serii Grand Theft Auto. Scaletta otwiera drzwi i wyciąga kierowcę na zewnątrz. Gracz zmuszony jest wydać jeszcze jeden rozkaz, nakazujący bohaterowi wejście do środka. Z racji tego, że kluczyki znajdują się w stacyjce, odpalenie tak zdobytego samochodu jest piekielnie szybkie.

Czy Vito może kolekcjonować skradzione samochody?

Tak, chociaż na nieco innych zasadach niż w poprzedniej Mafii. W nowej grze studia 2K Czech auta nie są parkowane na placu obok kryjówki, ale bezpośrednio w budynku. W dowolnym momencie rozgrywki można zbliżyć się do garażu, wybrać którykolwiek doprowadzony wcześniej pojazd i wyprowadzić go na ulicę. W jednej kryjówce może się z powodzeniem zmieścić kilka wozów, a nie jeden lub dwa, jak w serii Grand Theft Auto.

Czy gra oferuje ułatwienia w odnajdywaniu drogi na mapie?

Tak. Droga do celu prezentowana jest na radarze za pomocą czerwonej kreski – rozwiązanie to wygląda identycznie jak w ostatniej odsłonie cyklu Grand Theft Auto. Pod klawiszem Tab cały czas dostępna jest bardzo czytelna mapa, na którą można nanieść własny marker. Jeśli to zrobimy, droga do wyznaczonego punktu pokazywana jest za pomocą zielonej linii.

Czy za kółkiem można używać broni?

Nie. Program w ogóle nie oferuje takiej możliwości.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Mafia II

Mafia II