Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 23 lipca 2010, 09:58

Bohater. Mafia II bez tajemnic

Spis treści

Bohater

Czy bohater potrafi pływać?

Nie. Choć przez miasto przepływa duża rzeka, nie można wejść do wody.

Jakimi umiejętnościami może zatem popisać się Vito?

Oprócz zwykłego chodu i biegu możliwe jest skradanie się i przyklejanie do większości obiektów w grze. Scaletta potrafi również przeskakiwać przez płoty. Tradycyjnego skoku brak.

Czy to prawda, że w grze energia życiowa regeneruje się automatycznie?

Tak i nie ma tu znaczenia, czy jedziemy samochodem, czy bierzemy udział w strzelaninie. Kiedy Vito straci część energii, ta samoistnie zregeneruje się po kilku sekundach bezczynności. Co ciekawe, w grze istnieje możliwość stałej utraty zdrowia, symbolizowanej przez zmniejszenie paska energii. W takim przypadku regeneracja nie będzie całkowita. Aby odzyskać permanentnie stracone punkty życia, należy cokolwiek zjeść, w kryjówce bądź w restauracji.

Czy mimo systemu odnawiania życia rozgrywka jest wyzwaniem?

Tak, bo wbrew pozorom, zginąć można naprawdę łatwo. Wystarczy, że nie zdołamy ukryć się za jakąkolwiek przeszkodą w trakcie strzelaniny, a kule wypluwane z wrogich karabinów maszynowych szybko zakończą żywot gangstera. Czujnym trzeba być również za kółkiem. Stłuczka z innym samochodem zabiera niewiele energii, ale wjazd przy dużej prędkości w betonowy mur na pewno skończy się zgonem.

Zmiana ciuchów wprowadzi w błąd policję.

Jaki wpływ na rozgrywkę ma zmiana ubrania?

Pomijając kwestie estetyczne, przebieranie się ma niebagatelny wpływ na rozgrywkę. Zmieniając ciuchy, sprawiamy, że stróże prawa nie są w stanie rozpoznać nas na ulicy – wystawiony za bohaterem list gończy zostaje automatycznie anulowany. Ubrania można kupować w specjalnych sklepach, a wszystkie nabyte stroje lądują w szafach, które zlokalizowane są w każdej kryjówce.

Czy liczba pukawek, jakie może nosić przy sobie Vito, jest ograniczona?

Nie, w tej kwestii autorzy postawili na grywalność, kosztem realizmu. W jednym z rozdziałów dysponowaliśmy kilkoma rodzajami pistoletów, strzelbą, pistoletami maszynowymi (Thompsonem i MP40), a także pokaźną liczbą granatów i koktajli Mołotowa. Broń posegregowano w grupy, więc naciskając klawisz „1”, będziemy zmieniać wyłącznie pistolety.

Czy można przeszukiwać ciała wrogów, tak jak w pierwszej Mafii ?

Nie. Broń używana przez zabitych przeciwników upada tuż obok zwłok, a Scaletta podnosi ją automatycznie, jeśli na nią wejdzie.

Na czym bohater zarabia pieniądze?

Przede wszystkim na wypełnianiu zleceń – z każdą kolejną misją rosną nagrody pieniężne, jakie Vito otrzymuje za swoje wyczyny. Kasę można również zarabiać w inny sposób, np. prasując auta w ogromnej zgniatarce na złomowisku.

Czy bohater może korzystać z usług prostytutek?

Kobiety lekkich obyczajów pojawiają się w pobliżu gangsterów na okrągło, ale nie spotkaliśmy się z sytuacją, by Vito mógł korzystać w dowolnym momencie z ich usług.

Czy w grze występują interaktywne scenki, w których bohater decyduje, co powiedzieć?

Niestety, nie. Wszystkie przerywniki filmowe są nieinteraktywne.

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat, do 2023 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Mafia II

Mafia II