filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Psy, reż. Włądysław Pasikowski, Studio Filmowe "Zebra" 1992; Porwanie Baltazara Gąbki, reż. Władysław Nehrebecki, Studio Filmów Rysunkowych 1969
i
Filmy i seriale 14 stycznia 2023, 09:30

autor: Jan Tracz

Hermann Brunner – Stawka większa niż życie. Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali

Spis treści

Hermann Brunner – Stawka większa niż życie

Stawka większa niż życie, reż. Andrzej Konic, Janusz Morgenstern, 1967–1968, Zespół Filmowy „Syrena” - Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali - dokument - 2023-01-10
Stawka większa niż życie, reż. Andrzej Konic, Janusz Morgenstern, 1967–1968, Zespół Filmowy „Syrena”
  1. Kto zagrał: Emil Karewicz
  2. Rodzaj produkcji: serial
  3. Rok produkcji: 1967–1968
  4. Gdzie obejrzeć: TVP VOD

„Wyjątkowa z ciebie kanalia, Brunner” – zwykł mawiać Kloss w kultowym serialu Stawka większa niż życie, i trudno było się z nim nie zgodzić. Chociaż wystąpił jedynie w pięciu odcinkach całej produkcji, to wywarł ogromne wrażenie praktycznie na każdym z nas. Brunner nie odstawał intelektualnie od Klossa, co sprawiało, że był dla niego naprawdę godnym przeciwnikiem. Karewicz był przenikliwy, zarazem czarujący, jak i arogancki, a do tego wiecznie nie wierzył Klossowi lub po prostu mu nie ufał. Kiedy Karewicz pojawia się przy Mikulskim, od razu odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z kinem przez duże „k”.

Brunner prawdopodobnie był inspirowany postacią oficera Gestapo, zbrodniarza wojennego Aloisa Brunnera. Nie zmienia to faktu, że inspiracji mogło być dużo więcej. Karewicz raz jeszcze wcielił się w Brunnera w filmie Patryka Vegi Stawka większa niż śmierć z 2012 roku. Choć sama produkcja była raczej artystyczną porażką, to dobrze było zobaczyć aktora ponownie (tym razem na wielkim ekranie). Co ciekawe, tekst „Nie ze mną te numery, Brunner” nigdy nie pojawił się w serialu. Tak naprawdę Kloss powiedział wtedy: „Takie sztuczki nie ze mną, Brunner. Zapominasz, z kim mówisz. Albo gadaj, o co ci chodzi”.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej