filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Psy, reż. Włądysław Pasikowski, Studio Filmowe "Zebra" 1992; Porwanie Baltazara Gąbki, reż. Władysław Nehrebecki, Studio Filmów Rysunkowych 1969
i
Filmy i seriale 14 stycznia 2023, 09:30

autor: Jan Tracz

Golarz Filip – Akademia pana Kleksa. Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali

Spis treści

Golarz Filip – Akademia pana Kleksa

Akademia pana Kleksa, reż. Krzysztof Gradowski, 1984, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Filmów - Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali - dokument - 2023-01-10
Akademia pana Kleksa, reż. Krzysztof Gradowski, 1984, Przedsiębiorstwo Dystrybucji Filmów
  1. Kto zagrał: Leon Niemczyk
  2. Rodzaj produkcji: film
  3. Rok produkcji: 1984
  4. Gdzie obejrzeć: Canal+

Niedawno premierę miał pierwszy, bardzo kolorowy zwiastun najnowszej ekranizacji Akademii pana Kleksa. Z jednej strony interpretacja Pana Kleksa w postaci Tomasza Kota może być czymś kompletnie świeżym – to w końcu uzdolniony aktor, który potrafi odnajdywać się w charakterystycznych rolach. Z drugiej zaś – reżyserem ma być wspominany już wcześniej Maciej Kawulski, który dotychczas kręcił kino stricte gangsterskie. Czy to aby na pewno odpowiednia osoba na tym stanowisku? W razie wpadki w każdej chwili możemy wrócić do kultowej wersji z Piotrem Fronczewskim z 1984 roku – w końcu to jeden z najbardziej ekscytujących filmów w polskim kinie.

Dziś nie będziemy skupiać się na aktorstwie Fronczewskiego. Natomiast na chwilę zatrzymamy się przy roli legendarnego Leona Niemczyka, który w tym filmie wcielił się w głównego antagonistę, czyli w nikczemnego Golarza Filipa – ten jegomość nie ma sobie równych! Golarz to znacząca postać w tej opowieści – to w końcu jedyny człowiek, którego tak naprawdę boi się Pan Kleks.

I nic dziwnego – Niemczyk w tej roli potrafi przerazić. Wybaczcie to proste porównanie, ale chyba zgodzicie się, że Golarz ma w sobie coś z Nicholsonowego Jokera. Ta mina, ten śmiech, ta złość… Golarz z zawodu jest fryzjerem, ale równie dobrze mógłby być jakimś wyrafinowanym psychopatą (choć na swój sposób chyba nim nawet jest). Dziś trudno wyobrazić sobie kogoś innego w tej roli niż mistrza Niemczyka.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej