Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 12 września 2020, 11:30

autor: Karol Laska

Duke Nukem 3D – You’re an inspiration for birth-control. Kultowe wulgaryzmy z gier

Spis treści

Duke Nukem 3D – You’re an inspiration for birth-control

DUKE NUKEM 3D W SKRÓCIE

  1. Gatunek: FPS
  2. Platformy: PC, PS1, X360
  3. Data premiery: 13 maja 1996

Lata 90. stały krwawymi shooterami skupiającymi się głównie na faszerowaniu różnej maści potworów ostrą amunicją. Tradycję tę ustanowiły takie tytuły jak Doom, Quake czy Unreal Tournament, ale żaden z nich nie jechał tak po bandzie jak Duke Nukem (nie licząc pierwszej części Postala, bo ta również była szalona, ale nie zalicza się do pierwszoosobowych strzelanek). Na pierwszy rzut oka nie widać tu może znacznych różnic gameplayowych w stosunku do wcześniej wspomnianych dzieł. Ot, ciągłe pakowanie kulek w łby pikselowym maszkarom. Co w takim razie wyróżnia tę serię? Kontrowersyjny protagonista.

Duke Nukem to gość, który nie bawi się w półśrodki. Po zlikwidowaniu monstrum z chęcią użyje jego zwłok jako wychodka. Gość jest też urodzonym gwiazdorem, a więc z wielką ochotą zaśpiewa utwór, gdy podejdziemy do mikrofonu. Ponadto uwielbia łamać czwartą ścianę i na bieżąco komentować wydarzenia na ekranie, często w nietuzinkowy sposób. Potwory wyzywa od sukinsynów, a graczom przypomina, że są do bani. A wspominałem o aluzjach seksualnych?

O AUTORZE

W ferworze dnia codziennego przeklinam dość sporo – często to jedyny sposób na rozładowanie frustracji lub stresu, bo niestety nie zmieści mi się w salonie porządny worek bokserski. Jestem przekonany, że odpowiednio wpasowany w wypowiedź wulgaryzm potrafi dodać nie tylko pikanterii, ale i znaczenia. Ważne jest też, aby niecenzuralne słowo nadało koloryt całemu zdaniu, zamiast zwracać uwagę jedynie na siebie. Kto robi to dobrze? CD Projekt Red i Quentin Tarantino. A kto jest w tym beznadziejny? Patryk Vega.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo
50 twarzy Andrzeja Sapkowskiego – najlepsze cytaty mistrza gier wideo

Andrzej Sapkowski lubi sobie chlapnąć. Przez niewyparzony język ojcu wiedźmina przypina się łatkę zadufanego w sobie, aroganckiego megalomana – ale czy słusznie? Może w istocie jest to niezrozumiany wieszcz? A może oba wnioski są prawdziwe? Albo żaden?

Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych
Would you kindly, czyli słynne hasła i cytaty z gier komputerowych

Przed wyruszeniem w drogę musimy zebrać drużynę, na przedwczesną emeryturę może wysłać nas strzała w kolanie, a koniec końców księżniczka i tak będzie w innym zamku – przyglądamy się najsłynniejszym cytatom z gier komputerowych.