filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 3 lutego 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Kultowe polskie filmy do pokazania na Zachodzie

Spis treści

Jak rozpętałem drugą wojnę światową

  1. Reżyser: Tadeusz Chmielewski
  2. Rok produkcji: 1970
  3. Gatunek: wojenny
  4. Gdzie obejrzeć: Powtórki w TV, DVD

Nie ma nic tak bardzo „atrakcyjnego” jak autentycznie zabawny film wojenny ukazujący perspektywę bystrego, aczkolwiek nieraz fajtłapowatego żołnierza. Czesi mają swojego wojaka Szwejka, natomiast my mamy niezapomnianego Franka Dolasa, w którego wcielił się polski geniusz komedii, Marian Kociniak.

Sama początkowy zamysł filmu (Dolas myśli, że to przez niego doszło do wybuchu wojny) powinna zaciekawić dosłownie każdego. Jak zachowa się tego rodzaju ciamajda, żyjąc w takim właśnie przeświadczeniu? Na pewno spróbuje naprawić swoje błędy! Jak? To na pewno pokaże nam film. Niefortunność jego przygód polega jednak na tym, że choć nieustannie stara się pokutować, to ciągle pakuje się w kolejne tarapaty. A te tarapaty są, moim skromnym zdaniem, jedną z najwyższych prób komediowych w polskim kinie. 

To też tytuł, który raczej nie będzie miał większych trudności w tłumaczeniu. Choćby sekwencję z Grzegorzem Brzęczyszczykiewiczem zrozumie każda osoba, która: a) nie zna języka polskiego i b) bez tej znajomości spróbuje poprawnie wypowiedzieć zarówno imię, jak i nazwisko. Mam też wrażenie, że ekscytującym elementem jest fakt, że Jak rozpętałem drugą wojnę światową traktuje się jako taką „małą trylogię” (w końcu film podzielony jest na trzy części). Widz – niezależnie skąd podchodzący – uwielbia proces wiązania się z bohaterem filmowym. A tutaj ma on taką szansę. 

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej