Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 8 listopada 2020, 11:30

RIOT: Civil Unrest. Gry, w których możesz obalić władzę

Spis treści

RIOT: Civil Unrest

Drugiej takiej gry po prostu nie ma.

Kto się buntuje i dlaczego: zwykli ludzie z Grecji, Włoch, Hiszpanii i Egiptu mają dość nierówności

To chyba jedyna taka gra na rynku i choć nie jest doskonała, pokazuje po prostu miejskie zamieszki w XXI wieku. Co ciekawe, możemy kontrolować zarówno policję, jak i demonstrantów. W czterech kampaniach, osadzonych w realnych państwach, możemy więc albo próbować zmusić tłum do rozejścia się przy użyciu pałek, gazu i armatek wodnych, albo się przed tym wszystkim bronić.

Zresztą demonstranci tacy całkiem bezbronni nie są. Znajdziemy tutaj opcję rzucania kamieniami albo koktajlami Mołotowa. Gra symuluje także wpływ mediów na sytuację, ale musicie pamiętać, że wszystko jest tu raczej uproszczone. Za to dostajemy edytor, który pozwala stworzyć własny scenariusz przebiegu zdarzeń.

Mnie osobiście bardzo podoba się pixelartowa grafika RIOT: Civil Unrest, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich ona do siebie przekona.

Marcin Strzyżewski

Marcin Strzyżewski

W GRYOnline.pl zaczynał w dziale publicystyki, później był kierownikiem działu technologii, co obejmowało zarówno newsy oraz publicystykę, jak i kanał tvtech. Wcześniej pracował w wielu miejscach, m.in. w redakcji portalu Onet. Z wykształcenia rusycysta. Od lat planuje, żeby wrócić do nurkowania, ale na razie jest zajęty głównie psem, królikiem i kanałem youtube’owym, na którym opowiada o krajach byłego ZSRR.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W grach o zamordyzmie wolisz...

Obalać władzę i wprowadzać nowy ład.
54,5%
Odgrywać oprawców. To unikatowa perspektywa, choć niepokojąca.
45,5%
Zobacz inne ankiety
Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie
Czy sztuczna inteligencja może się zbuntować? Może, ale inaczej niż myślicie

Sztuczna inteligencja ułatwia nam życie, zabiera nam pracę i budzi obawy nawet tych, którzy na niej zarabiają. Czy to możliwe, żeby w którymś momencie zbuntowała się przeciwko nam?

W służbie Wielkiego Brata – jak gry pokazują masową inwigilację
W służbie Wielkiego Brata – jak gry pokazują masową inwigilację

Powszechny dostęp i coraz większe uzależnienie rozwiniętych społeczeństw od internetu sprawiło, że lęk przed inwigilacją stał się bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Zajmowały się nim książki i kino, a teraz także gry wideo postanowiły poruszyć ten temat.