Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 sierpnia 2022, 17:10

Star Wars: Knights of the Old Republic. Gry, w których możemy być tym ZŁYM

Spis treści

Star Wars: Knights of the Old Republic

  1. Gatunek: RPG
  2. Data premiery: 16 lipca 2003
  3. Producent: BioWare
  4. Platformy: PC, Xbox, Nintendo Switch, Android, iOS

Słynny KotOR to jedno z najlepszych RPG, w jakie mogliśmy zagrać. Pozwala poznać uniwersum Gwiezdnych wojen z okresu na tysiące lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei. W pierwszej części broniliśmy Republiki przed zakusami złego Lorda Sithów – Malaka i jego armady. W drugiej natomiast, jako jeden z nielicznych ocalałych Jedi, wyruszaliśmy z misją odszukania innych rycerzy, by razem stawić czoła Sithom. Zaczynaliśmy więc jako pozytywny bohater, ale wcale nie musieliśmy takim pozostać.

KotOR-y posiadały unikatową mechanikę dokonywania wyborów, która krok po kroku zbliżała nas do jasnej bądź ciemnej strony Mocy. Mogliśmy więc całkiem świadomie opowiedzieć się po tej złej stronie i wraz z rozwojem fabuły stawać się postacią coraz bardziej przesiąkniętą mrokiem. Najbardziej istotne skutki tych decyzji były widoczne w zakończeniu, zarówno w pierwszej części, jak i w sequelu. I tu, i tu stawaliśmy się Lordem Sithów, zamiast zostać okrzykniętym bohaterem i wybawicielem. Gry z tej serii stanowiły kwintesencję erpegowych wyborów i pozwalały w ciekawy sposób stać się negatywną postacią.

  1. Więcej o grze Star Wars: Knights of the Old Republic

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co wybierasz w grach wideo - dobro czy zło?

Dobro.
49,3%
Zło.
17%
Trochę tego, trochę tego.
33,7%
Zobacz inne ankiety
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym

Dragon Age: The Veilguard zadebiutował w atmosferze skandalu. Wiele zarzutów jest dyskusyjna, niemniej RPG BioWare ma jeden poważny problem – brakuje mu ikry, bo wypiera pewne aspekty życia i nie pozwala na odgrywanie postaci moralnie niejednoznacznej.

Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?
Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?

Retrofuturyzm obecny jest w filmach, literaturze oraz oczywiście w samych grach. Premiera odświeżonego Destroy All Humans! 2: Reprobed to w końcu dobra okazja, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć w kierunku przeszłości.

UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii
UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii

Kosmitów w grach spotykamy naprawdę sporo. Mają też wiele różnych form, począwszy od uroczych i zabawnych, a na okrutnych i przerażających kończąc. Zebraliśmy dla Was najlepsze z nich.