Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 sierpnia 2022, 17:10

Among Us. Gry, w których możemy być tym ZŁYM

Spis treści

Among Us

  1. Gatunek: sieciówka wymykająca się gatunkowym ramom
  2. Data premiery: 15 czerwca 2018
  3. Producent: InnerSloth
  4. Platformy: PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch, Android, iOS

Among Us to prawdziwy ewenement ostatnich lat. Gra, którą trudno zaklasyfikować do jakiegoś znanego gatunku – polega zarówno na współpracy, jak i na zdradzie czy dywersji. Bo kiedy większość graczy dwoi się i troi, by przygotować statek kosmiczny do lotu, znajdujący się wśród nich sabotażyści, tzw. impostorzy, robią wszystko, by im się to nie udało, jednocześnie próbując ukryć swoją prawdziwą rolę. A w swoich działaniach mogą być naprawdę podli, bo oprócz psucia różnych elementów i inicjowania katastrofy nie do zatrzymania mogą również mordować członków załogi.

Kiedy więc przyjdzie nam wcielić się w impostora, stajemy się czystym złem w najgorszej formie. Nie dość, że knujemy, psujemy, zabijamy, to jeszcze udajemy, że nic się nie dzieje, że sami jesteśmy przerażeni wydarzeniami na statku. Należy przy tym uważać, bo załoga może przejrzeć nasze plany i w głosowaniu usunąć nas z pokładu, co jest jednoznaczne ze zgonem. Among Us to zatem gra, w której możemy stać się do cna źli i perfidni, co więcej – w stosunku do swoich bliskich znajomych. A niezwykła fala popularności tej produkcji wydaje się tylko potwierdzać tezę z początku tekstu, że lubimy być negatywnymi bohaterami bez żadnych konsekwencji.

  1. Więcej o grze Among Us

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co wybierasz w grach wideo - dobro czy zło?

Dobro.
49,2%
Zło.
17%
Trochę tego, trochę tego.
33,8%
Zobacz inne ankiety
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym

Dragon Age: The Veilguard zadebiutował w atmosferze skandalu. Wiele zarzutów jest dyskusyjna, niemniej RPG BioWare ma jeden poważny problem – brakuje mu ikry, bo wypiera pewne aspekty życia i nie pozwala na odgrywanie postaci moralnie niejednoznacznej.

Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?
Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?

Retrofuturyzm obecny jest w filmach, literaturze oraz oczywiście w samych grach. Premiera odświeżonego Destroy All Humans! 2: Reprobed to w końcu dobra okazja, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć w kierunku przeszłości.

UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii
UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii

Kosmitów w grach spotykamy naprawdę sporo. Mają też wiele różnych form, począwszy od uroczych i zabawnych, a na okrutnych i przerażających kończąc. Zebraliśmy dla Was najlepsze z nich.