Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 sierpnia 2022, 17:10

Overlord. Gry, w których możemy być tym ZŁYM

Spis treści

Overlord

  1. Gatunek: RPG akcji
  2. Data premiery: 26 czerwca 2007
  3. Producent: Triumph Studios
  4. Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3

W Overlordzie w końcu możemy machać mieczem osobiście i wycinać w pień bohaterskich rycerzy. W tym kompletnym przeciwieństwie większości gier akcji w klimatach fantasy wcielamy się w kandydata na Lorda Ciemności, by stać się zwiastunem śmierci i zagłady. Do pomocy mamy armię minionów, tyle że zamiast pociesznych, żółtych „tictaców” są to plugawe diabliki. Wyglądają głupawo i okazują się równie mało rozgarnięte, często pchając się na pewną śmierć i robiąc inne nierozsądne rzeczy.

Nasz antybohater może też śledzić poziom swojego złego charakteru na specjalnym wskaźniku i tutaj warto nieco uważać, bo przypadkowy dobry uczynek może nam przysporzyć sławy i wdzięczności okolicznych mieszkańców. Wystarczy jednak, że poddamy ich torturom czy porwiemy niewiasty, a już wszystko powróci do swojej nikczemnej normy. Na szczęście klimat gry nie jest aż tak ponury, całość przesiąknięta jest odpowiednią dawką humoru – oczywiście tego czarnego!

  1. Więcej o grze Overlord

Tekst powstał przy współpracy z firmą THQ Nordic, wydawcą gry Destroy All Humans! 2: Reprobed.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co wybierasz w grach wideo - dobro czy zło?

Dobro.
49,3%
Zło.
17%
Trochę tego, trochę tego.
33,7%
Zobacz inne ankiety
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym

Dragon Age: The Veilguard zadebiutował w atmosferze skandalu. Wiele zarzutów jest dyskusyjna, niemniej RPG BioWare ma jeden poważny problem – brakuje mu ikry, bo wypiera pewne aspekty życia i nie pozwala na odgrywanie postaci moralnie niejednoznacznej.

Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?
Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?

Retrofuturyzm obecny jest w filmach, literaturze oraz oczywiście w samych grach. Premiera odświeżonego Destroy All Humans! 2: Reprobed to w końcu dobra okazja, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć w kierunku przeszłości.

UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii
UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii

Kosmitów w grach spotykamy naprawdę sporo. Mają też wiele różnych form, począwszy od uroczych i zabawnych, a na okrutnych i przerażających kończąc. Zebraliśmy dla Was najlepsze z nich.