Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 sierpnia 2022, 17:10

Evil Genius. Gry, w których możemy być tym ZŁYM

Spis treści

Evil Genius

  1. Gatunek: strategia symulacyjna
  2. Data premiery: 1 października 2004
  3. Producent: Elixir Studios
  4. Platforma: PC

Evil Genius wyróżnia się stylistyką filmów szpiegowskich z lat 60. i 70., a rozgrywką przypomina nieco wspomnianego Dungeon Keepera. Wcielamy się tu w tytułowego „geniusza zła” – szaleńca pragnącego rządzić całym światem z armią bandziorów u boku. Postać ta od razu kojarzy się chociażby z Dr. Evilem z filmów o Austinie Powersie. A my możemy znowu zostać antybohaterem, realizując swoje najpodlejsze pomysły. Geniusz zła pragnie bowiem stworzyć narzędzie ostatecznej zagłady.

Ale że droga do tego daleka, najpierw trzeba zbudować tajną bazę, składającą się m.in. z laboratoriów, warsztatów i sal treningowych. Dalej wymyślane są pułapki i różne nowoczesne typy broni. Druga część działalności to z kolei misje i skoki pozwalające zdobyć odpowiedni rozgłos. Po wynalezieniu promieni zmniejszających nasi podopieczni będą mogli przykładowo skurczyć ikoniczne budowle świata do rozmiarów turystycznej pamiątki. Nadal możemy więc być źli do szpiku kości, tyle że w nieco bardziej luźnym, humorystycznym stylu.

  1. Więcej o grze Evil Genius

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Co wybierasz w grach wideo - dobro czy zło?

Dobro.
49,3%
Zło.
16,9%
Trochę tego, trochę tego.
33,8%
Zobacz inne ankiety
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym
Dragon Age: Veilguard pokazuje, jak ważna w RPG jest możliwość grania tym złym

Dragon Age: The Veilguard zadebiutował w atmosferze skandalu. Wiele zarzutów jest dyskusyjna, niemniej RPG BioWare ma jeden poważny problem – brakuje mu ikry, bo wypiera pewne aspekty życia i nie pozwala na odgrywanie postaci moralnie niejednoznacznej.

Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?
Nostalgiczna przyszłość - dlaczego kochamy retrofuturyzm?

Retrofuturyzm obecny jest w filmach, literaturze oraz oczywiście w samych grach. Premiera odświeżonego Destroy All Humans! 2: Reprobed to w końcu dobra okazja, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć w kierunku przeszłości.

UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii
UFO w grach - od „śmiesznych ludzików” do krwiożerczych bestii

Kosmitów w grach spotykamy naprawdę sporo. Mają też wiele różnych form, począwszy od uroczych i zabawnych, a na okrutnych i przerażających kończąc. Zebraliśmy dla Was najlepsze z nich.