Rozpoznawalne imiona. Fallout 4 - smaczki, easter eggi, nawiązania
Spis treści
Rozpoznawalne imiona
Możliwość nazwania bohatera lub bohaterki w prologu na pierwszy rzut oka wydaje się zabiegiem wyłącznie kosmetycznym, chyba że wybierzemy słowo… rozpoznawalne przez grę. Tak! Fallout 4 ma zakodowanych aż 924 imion męskich i żeńskich, różnego rodzaju pseudonimów, a czasem nawet nazwiska. Niektóre z nich stanowią źródło easter egga, odnoszą się bowiem do znanych dzieł popkultury, przede wszystkim filmów. Chcecie przykładów? Proszę bardzo:
- „Rockatansky”, „Capable”, „Toecutter”, „Humungus”, „Furiosa”, „Slit”, „Splendid”, „Erectus”, “Dag”, “Toast” – to pseudonimy, imiona lub nazwiska bohaterów występujących w filmowej sadze Mad Max, a konkretnie w pierwszej, drugiej i czwartej jej odsłonie. Nie dziwi nas taki natłok tych słów, wszak Fallout 4 również odwołuje się do postapokaliptycznych klimatów.
- „Neo”, „Morpheus”, „Trinity” – to pseudonimy głównych bohaterów trylogii Matrix autorstwa braci Wachowskich.
- „Marty”, „McFly” – to imię i nazwisko głównego bohatera filmowej trylogii Powrót do przyszłości.
- „Roland”, „Deschain” – to imię i nazwisko głównego bohatera serii książek Mroczna wieża – najbardziej znanej sagi stworzonej przez Stephena Kinga.
No dobrze. A co dają rozpoznawalne imiona? Robot Codsworth (prawdopodobnie pierwszy kompan, jakiego spotykamy po wyjściu z Krypty 111) może zwracać się do nas bezpośrednio w dialogach po imieniu, o ile oczywiście okaże się ono zgodne z tym, co przewidzieli deweloperzy. Niby mały dodatek, a jednak cieszy – w końcu ktoś musiał te kwestie nagrać.
Grand Theft Auto
Wizyta w południowobostońskiej komendzie policji ujawnia kolejnego easter egga, choć nie da się ukryć, że jest on łatwiejszy do rozpoznania w anglojęzycznej wersji gry. Gdy udamy się do wspomnianego przybytku, który zgodnie ze swoją nazwą zlokalizowany jest na południe od centrum miasta, i zagłębimy w lekturze raportów w terminalu dowodowym, odnajdziemy subtelne nawiązanie do serii Grand Theft Auto.
Źródłem odniesienia jest pierwszy dokument poświęcony kradzieży pojazdu, której jeszcze przed wojną dokonała niejaka Nicole Connely. Dziewczyna widnieje w spisie dowodowym pod kryptonimem ewidencyjnym NiCo – stanowiącym skrót jej imienia i nazwiska. Dostrzegacie już analogię? Nico Bellic to oczywiście bohater czwartej odsłony serii GTA, a wspomniana „kradzież pojazdu” w polskiej wersji językowej to po angielsku nic innego, jak „grand theft auto”.