filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Źródło: Avengers, reż. Joss Whedon, Marvel Studios 2012; Thor: Ragnarok, reż. Taika Waititi, Disney 2017
i
Filmy i seriale 24 marca 2023, 09:25

autor: Marek Jura

Wieloświat unieważnia śmierć. Czy MCU naprawdę się sypie? 10 „grzechów” Marvela

Spis treści

Wieloświat unieważnia śmierć

Tony Stark według coraz większej liczby przecieków pojawi się nie tylko w Avengers: Secret Wars, ale już w Armor Wars. - Czy MCU naprawdę się sypie? 10 najczęściej wymienianych „grzechów” Marvela - dokument - 2023-03-23
Tony Stark według coraz większej liczby przecieków pojawi się nie tylko w Avengers: Secret Wars, ale już w Armor Wars.
  1. Ile w tym winy twórców MCU: 100%, ale...
  2. Przykłady: przecieki dotyczące powrotu Ultrona, Czarnej Wdowy, Starka, cały serial What If...
  3. Kontrprzykłady: ?

Z tym argumentem nie sposób polemizować. Multiwersum (a tak naprawdę już wehikuł czasu Bannera i Starka) dało możliwość powrotu każdemu, kto wcześniej został pokonany. Ba! Stwarza to szansę dla istnienia w jednym filmie kilku wariantów jednego bohatera (vide Spider-Man: Bez drogi do domu). To coś, co dramatycznie zmienia optykę postrzegania uniwersum, zbliżając je bardziej do „bezpiecznego” Dragon Balla (gdzie każdy może ożyć dzięki Smoczym Kulom), a oddalając od czegoś, co udało się stworzyć scenarzystom Gry o tron.

Jednak ten zarzut można też potraktować jako zaletę. W końcu gros fanów wciąż chce ponownie ujrzeć na wielkim ekranie Czarną Wdowę i Tony’ego Starka. A multiwersum to jedyny sposób na to, by powrócili bez szkody dla logiki całości.

W czwartej części Thora widzieliśmy już przynajmniej symbole najpotężniejszych istnień w świecie Marvela – Nieskończoności, Wieczności czy samej Śmierci. W przyszłości ważną rolę, tak jak w komiksach, może odegrać ta ostatnia. Na przykład kondensując wszystkie uniwersa do jednego albo sprawiając, że śmierć jednego wariantu będzie wiązać się z bezpowrotnym odejściem pozostałych. Zapewne nie stanie się to w ciągu kilku najbliższych lat, ale później? Kto wie.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej