filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 19 marca 2022, 09:30

autor: Jan Tracz

Angelina Jolie – Beowulf. Aktorzy, którzy wzięli mniej pieniędzy za film

Spis treści

Angelina Jolie – Beowulf

  1. Reżyser: Robert Zemeckis
  2. Rok produkcji: 2007
  3. Gdzie obejrzeć: Chili, Rakuten
  4. Ostateczna gaża: 8 milionów dolarów

Epicki Beowulf jest kolejną adaptacją równie epickiego, staroangielskiego poematu heroicznego. Robert Zemeckis nie stworzył dzieła bez wad, ale na pewno nie można odmówić mu pewnego wizjonerstwa. Legenda opowiada o germańskim herosie, Beowulfie, który przybywa do dawnych terenów dzisiejszej Skandynawii.

Zjawia się on na zamku króla Hrothgara, który prosi go o pomoc. Mianowicie wielki wojownik ma za zadanie zgładzić potwora, Grendela, który zagraża królestwu. Okazuje się jednak, że Grendel nie jest jedynym zagrożeniem dla terenów duńskiego władcy… W filmie pojawiły się takie gwiazdy jak Anthony Hopkins, Ray Winstone, Brendan Gleeson czy John Malkovich. A także sama Angelina Jolie, o której jest ten skromny paragraf.

Angelina Jolie jest jedną z najlepiej opłacanych aktorek w Hollywood. Może dziś na ekranie nie widujemy jej tak często jak kiedyś (ostatnio mogliśmy ją ujrzeć w produkcji Eternals od Marvela w zeszłym roku), ale jeśli Jolie przyjmuje jakąś rolę, to w grę wchodzą naprawdę spore pieniądze. Mówi się, że za film zarabia zazwyczaj od piętnastu do dwudziestu milionów dolarów! Czasem jednak aktorka zgadza się na pewnego rodzaju kompromis. Tak też było z Beowulfem: aby producenci mogli skupić swoje fundusze na innych aspektach filmu, Jolie otrzymała „jedynie” osiem milionów. A to wszystko za pięć tygodni pracy na planie (w końcu rola Jolie jest drugoplanowa).

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej