filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 31 października 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Upiorna noc Halloween (Trick 'r Treat). 8 świetnych horrorów, które nie straszą

Spis treści

Upiorna noc Halloween (Trick 'r Treat)

  1. Reżyser: Michael Dougherty
  2. Rok produkcji: 2007
  3. Gdzie obejrzeć: iTunes store, Rakuten, Apple TV, TV w Halloween

Upiorna noc Halloween nie jest tym, czym się wydaje. Jeśli od halloweenowego horroru wymagacie rzezi na serio, mordercy z patetycznym wątkiem odwołującym się do trudnego dzieciństwa czy mocnej dawki stresogennego klimatu, ten film zupełnie nie jest dla Was. Bo, jakkolwiek to zabrzmi, chwilami znacznie bliżej mu do komedii z Adamem Sandlerem (Hubie ratuje Halloween) albo do polskiego W lesie dziś nie zaśnie nikt niż do klasycznego Halloween Carpentera. Dlaczego?

Film Michaela Dougherty’ego to bowiem filmowy eksces, zabawa konwencją i porządna dawka czarnego humoru. Jasne, jest krwawo, czasem nieco upiornie, ale całość ma – przynajmniej w założeniu – wywoływać uśmiech na twarzy widza. Stąd też Upiorną noc możemy nazwać soft horrorem, ponieważ jest ona lżejszą wersją tego, co zazwyczaj dostajemy na Halloween w kinach. Reżyser proponuje cztery luźno powiązane historie, które czerpią ze znanych wszystkim motywów. Mamy tu zemstę, „seryjnego zabójcę” czy nawet likantropię.

Opowieści łączy postać Sama, małego chłopca w złowieszczej piżamce-kostiumie, który wygląda, jakby wraz z innymi dzieciakami uczestniczył w zabawie „cukierek albo psikus”. Moim skromnym zdaniem, paradoksalnie, nie ma bardziej przerażającej postaci w horrorowej popkulturze od Sama! Cały komizm filmu zostaje uwydatniony przez znane nazwiska – na czele z Brianem Coxem, którego ostatnio widzowie pokochali w serialowej Sukcesji.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej