filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 1 stycznia 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Voleth Meir to... Baba Jaga z chatki na kurzych nóżkach. 8 easter eggów z 2. sezonu Wiedźmina

Spis treści

Voleth Meir to... Baba Jaga z chatki na kurzych nóżkach

  1. Który to odcinek: druga połowa sezonu
  2. Do czego nawiązuje: słowiańskiego folkloru

Kapelusza Kota w Butach można było równie dobrze w ogóle nie zauważyć. Nie sposób natomiast przegapić wątku Voleth Meir, czyli Matki Bezśmiertnej. Czarownica nie pojawia się ani w literackim pierwowzorze Sapkowskiego, ani w grach „Redów”, a mimo to w końcówce drugiego sezonu wyrasta na główną antagonistkę netflixowej opowieści.

Voleth Meir nie tyle Babę Jagę ze słowiańskiego folkloru przypomina, co po prostu nią jest. Najczęściej objawia się w postaci przerażającej staruszki, ale potrafi odzwierciedlić fizycznie pragnienia i koszmary każdej osoby. Kiedy więc chce, może wyglądać jak Emhyr, Itlina albo młoda dziewczyna. A wszystko po to, by przekonać swoich „gości” do współpracy.

Zostało jeszcze 45% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz serial Wiedźmin od Netflixa?

Słaby (2/6)
14,3%
Przeciętny (3/6)
22,6%
Dobry (4/6)
22,4%
Bardzo dobry (5/6)
29%
Świetny (6/6)
2,1%
Beznadziejny (1/6)
9,6%
Zobacz inne ankiety