Rozładuj się! Ładunki elektrostatyczne (ESD) mogą uszkodzić podzespoły. Czego unikać, składając komputer
Spis treści
Rozładuj się! Ładunki elektrostatyczne (ESD) mogą uszkodzić podzespoły
Zapewne znacie to uczucie, gdy dotykając kogoś lub czegoś, „strzelacie prądem z palców”. Fachowo określa się to, jako ESD - electrostatic discharge (pol. wyładowanie elektrostatyczne) – czyli nagły, chwilowy przepływ prądu pomiędzy dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrycznych. Jeśli do takiego wyładowania dojdzie w momencie, gdy przybliżycie dłoń do płyty głównej, istnieje spore ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia podzespołu. Błąd będzie więc kosztowny. Żeby do tego nie dopuścić można albo kupić specjalną matę antystatyczną i podpiąć się do niej za pomocą dołączonej w zestawie opaski na nadgarstek lub przed przystąpieniem do montażu zestawu komputerowego dotknąć czegoś metalowego np. grzejnika.
Wydaje się, że śmiało można skorzystać z drugiego sposobu, który nie wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Jest to jak najbardziej skuteczne rozwiązanie stosowane nie tylko przez domowych konstruktorów, ale również profesjonalistów żyjących ze skręcania komputerów.
Zostało jeszcze 49% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie