futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 19 stycznia 2022, 14:35

Korzystanie ze zintegrowanej karty graficznej zamiast dedykowanej. Czego unikać, składając komputer

Spis treści

Korzystanie ze zintegrowanej karty graficznej zamiast dedykowanej

Gdy już wszystko jest złożone i nadchodzi czas na podłączenie monitora do karty graficznej, można popełnić jeden z najgłupszych błędów, który będzie miał kolosalny wpływ na ograniczenie wydajności PC w grach. Chodzi oczywiście o wybranie złego wyjścia wideo – zamiast HDMI przy dedykowanej grafice, tego na płycie głównej. Mogłoby się wydawać, że kolosalny błąd jest jednocześnie tym najprostszym do poprawienia. W końcu, jeśli procesor nie ma zintegrowanego układu graficznego, to na ekranie nie wyświetli się żaden obraz i po nitce do kłębka, a w tym konkretnym przypadku po kablu do blaszaka, dojdzie się, co jest nie tak.

Jak można się pomylić? Nie wiem, choć się domyślam. - 12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer - dokument - 2022-01-19
Jak można się pomylić? Nie wiem, choć się domyślam.

Nawet w momencie, gdy CPU ma dodatkowy procesor graficzny to i tak wydaje się, że rozpoznanie, iż coś jest nie tak, nie powinno zająć wiele czasu. Wystarczy przecież uruchomić kilka pierwszych gier, aby zauważyć, że jakoś ta nowa karta graficzna za ciężkie tysiące to dość słaba jest i w testach radziła sobie ZNACZNIE lepiej. Otóż… nie zawsze się tak dzieje. Chociaż ciężko w to uwierzyć, niektórzy użytkownicy po omyłkowym podłączeniu wyświetlacza do złącza na tylnym panelu płyty głównej potrafią korzystać, a przynajmniej tak twierdzą, z „integry” o małej wydajności przez wiele miesięcy, a nawet lat! O jednym z takich przypadków już pisaliśmy.

Najłatwiej jest popełnić ten błąd w momencie, gdy chce się połączyć monitor z grafiką przy pomocy przewodu HDMI. DisplayPort jest znacznie rzadziej spotykany na tylnym panelu płyty głównej, chociaż w droższych modelach może być obecny. Polecamy więc DP i to nie tylko po to, aby uniknąć ewentualnej gafy. Jest to według nas najlepszy przewód sygnałowy.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?
Czemu nie warto oszczędzać na zasilaczu do komputera?

Wśród elementów zestawu komputerowego, na których chcą zaoszczędzić początkujący pecetowcy, znajduje się płyta główna, obudowa i zasilacz. Może to jednak mieć katastrofalne skutki. Dlaczego należy unikać tanich niemarkowych zasilaczy?

AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku
AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku

Wybór odpowiedniego procesora nie jest łatwy. Choć najważniejszych producentów jest dwóch - AMD i Intel, liczba modeli i wariantów może stanowić problem. Doradzamy, ile rdzeni potrzeba i na co zwrócić uwagę przy zakupie CPU.

W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?
W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?

Fani gier retro wiedzą, że kiedyś to było. Żeby poczuć to co dawniej potrzebny jest jednak monitor kineskopowy. Taki staruszek pod niektórymi względami jest lepszy od współczesnych ekranów i to nawet w nowych tytułach.