Nieaktywny tryb Dual Channel przy pamięci RAM. Czego unikać, składając komputer
Spis treści
Nieaktywny tryb Dual Channel przy pamięci RAM
Nie tylko kartę graficzną da się zainstalować w złej szynie. Błąd może przytrafić się również podczas zapełniania banków pamięci RAM. Zacznijmy od tego, że bez względu na to, ile pamięci operacyjnej ma się pojawić na pokładzie peceta, powinna ona być rozdzielona na dwie lub cztery kostki. Najlepiej dwie, bo wypełniając wszystkie sloty na płycie głównej, można być pewnym, że obniży to taktowanie RAM-u. Szczegóły jak zawsze są zawarte w instrukcji konkretnego modelu motherboardu.
Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie płyty są wyposażone w cztery banki pamięci. Jeśli już jesteśmy przy głupich błędach, to z pewnością da się do nich zaliczyć zakup czterech kostek do płyty z dwoma złączami. Załóżmy jednak, że mamy do czynienia z sytuacją, w której ktoś początkujący ma jedną parę kostek i cztery banki. Gdzie w takim przypadku zainstalować pamięć?
Prawie nigdy nie będą to sąsiadujące szyny. Instalacja kości RAM w bankach numer 1 i 2, 2 i 3 oraz 3 i 4 będzie więc nieprawidłowa, co przełoży się na brak aktywnego trybu Dual Channel, a to właśnie w nim pamięć jest najwydajniejsza. Różnice są naprawdę spore! Koniecznie trzeba więc zadbać o to, aby nie strzelić „byka”. Prawidłowy schemat to instalacja w slotach numer 1 i 3 lub 2 i 4, czyli naprzemiennie. Bardzo często na tym, żeby nie dochodziło do pomyłek, zależy samym producentom motherboardów i kolorują oni skorelowane ze sobą banki na ten sam kolor.
Pozostając przy zmaksymalizowaniu szybkości pamięci RAM, warto pamiętać o aktywacji profilu XMP. To nic innego jak gotowy profil OC. Włącza się go z poziomu UEFI płyty głównej. Jako że dla danego modelu instrukcja może wyglądać nieco inaczej, zachęcamy do odszukania poradnika w Internecie.