AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku
Wybór odpowiedniego procesora nie jest łatwy. Choć najważniejszych producentów jest dwóch - AMD i Intel, liczba modeli i wariantów może stanowić problem. Doradzamy, ile rdzeni potrzeba i na co zwrócić uwagę przy zakupie CPU.
Spis treści
Jeśli szukasz najlepszego procesora do gier lub do stacji roboczej, to tak naprawdę wybór ograniczony jest do dwóch firm - Intela oraz AMD. Nie oznacza to jednak, że kupno CPU należy do łatwych. Wszak procesor jest jednym z najważniejszych komponentów w komputerze, w głównej mierze to właśnie od niego zależy jego wydajność.
Dlatego też zakup powinien być jak najbardziej przemyślany, a wybrany procesor służyć przez wiele miesięcy. Obydwa wspomniane wcześniej mają swoich zagorzałych wielbicieli, ale i również przeciwników. Prawda jest taka, że wybór procesora powinien opierać się nie na upodobaniu odnośnie producenta, a oferowanej przez CPU wydajności.
Jednak zwykły użytkownik w chwili wybierania odpowiedniego procesora może złapać się za głowę. Różne modele, symbole i dodatkowe oznaczenia potrafią zmylić nawet osoby obeznane w temacie.
Czym się kierować przy kupnie procesora?
Zanim przejdziemy do porównania procesorów oferowanych przez Intela i AMD, zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przy kupnie tego komponentu.
Taktowanie procesora
Przeglądając specyfikację procesora warto zwrócić uwagę na taktowanie zegarów. Najczęściej jest ono określane jako bazowe lub w trybie turbo. Należy jednak pamiętać, że podstawowe taktowanie rdzenia w procesorze będzie dużo niższe od tego, które osiągają one w trybie boost.
Przyspieszone taktowanie utrzymuje się jednak przez krótką chwilę i jedynie w najbardziej wymagających zadaniach, np. w grach. Najlepszym wyjściem jest kupno procesora oferującego jak najwyższe bazowe taktowanie.
Oczywiście niektóre procesory, takie jak na przykład Intel Core i5-12600K, można poddać overclockingowi, co zwiększy zauważalnie ich wydajność. To jednak wymaga od nas pewnej wiedzy i może wiązać się z ryzykiem, jeśli coś zrobimy nie tak.
Liczba rdzeni i wątków
Tak naprawdę są to dwa najważniejsze czynniki determinujące wydajność procesora. To właśnie na nich opiera się płynność realizowanych poleceń, a im większa ich liczba, tym nasz komputer będzie w stanie sprostać bardziej skomplikowanym zadaniom.
Warto sprawdzić czy model, który chcemy kupić, oferuje technologię wielowątkowości, która umożliwia równoczesne przetwarzanie dwóch wątków przez jeden rdzeń. W przypadku Intela mówimy o HT - Hyper Threading, a u AMD technologia ta nazywana jest SMT - Simultaneous Multithreading.
Należy jednak pamiętać, że utworzone w ten sposób dodatkowe wątki nie będą wydajniejsze od fizycznych rdzeni. Dlatego 6-rdzeniowy i 6-wątkowy procesor może zaoferować więcej, aniżeli 4-rdzeniowy i 8-wątkowy układ. Najdroższe CPU potrafią być wyposażone nawet w 64 rdzenie.
Pamięć podręczna cache
Pamięć cache procesora wspiera działanie pamięci RAM, a przede wszystkim jej głównym zadaniem jest przyspieszenie dostępu do zarejestrowanych zasobów. Jest to swego rodzaju minidysk, w którym procesor przechowuje dane, które mogą być potrzebne w przyszłości. Obecnie wyróżniamy następujące poziomy pamięci podręcznej:
- L1 cache - w stosunku do pozostałych poziomów jest najmniejsza, bowiem jej wielkość zazwyczaj wynosi 32 - 128 KB. Zlokalizowana jest najbliżej jądra procesora, dzięki czemu ma możliwość sprawnej wymiany komunikatów.
- L2 cache - posiada odrobinę większą powierzchnię niż poprzedni poziom, sięgającą nawet od 1 - 8 MB. Zlokalizowana jest bezpośrednio na płycie głównej i pełni funkcję buforu między pamięcią operacyjną i procesorem, a L1. Ich istnienie znacząco poprawia efektywność pracy CPU, bowiem poziom ten odpowiada za dane, które będą użyte w niedalekiej przyszłości.
- L3 cache - jej głównym zadaniem jest synchronizowanie działania wielu rdzeni oraz zastępować L2 w momencie, gdy ma zapełnioną całą pojemność. Zlokalizowana jest na płycie głównej oraz zajmuje powierzchnię 4 -32 MB.
Ilość pamięci podręcznej cache zależna jest w głównej mierze od segmentu, w którym znajduje się procesor. Biurowe CPU, takie jak na przykład Intel Pentium G6405 nie będzie potrzebował tyle pamięci, co przeznaczony do gier Intel Core i7-12700K.
TDP - Thermal Design Power
TDP jest niczym innym, jak określeniem ilości wydzielanego ciepła przez procesor. Warto jednak pamiętać, że zarówno Intel, jak i AMD stosują różną metodykę i w każdym przypadku jest rozumiane w inny sposób. Znajomość tego parametru w procesorze pozwoli na odpowiednie dobranie chłodzenia, które jest bardzo ważne, aby komputer działał sprawnie jak najdłuższy czas.
AMD w swoich mianem TDP określa maksymalną moc, jaką mógłby pobrać, a następnie oddać w postaci ciepła procesor. Firma jednak zdecydowała, że wartości te mogły być mylące dla klienta i postanowiła na stosować inny termin - ACP. Jest to skrót od Average CPU Power, którym określana jest realnie pobierana moc.
W przypadku Intela TDP to maksymalna realna moc, którą pobiera procesor, jednocześnie oddając w postaci ciepła przy obciążeniu aplikacjami.