Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?
Procesor potocznie nazywa się sercem lub mózgiem komputera. Mocne układy przydają się graczom, ale mogą służyć także zupełnie innym celom. Zobaczcie, gdzie najbardziej widać znaczenie dużej mocy obliczeniowej.
Spis treści
Z roku na rok procesory stają się coraz szybsze i to w tempie, którego nie możemy przewidzieć. To co jeszcze niedawno było standardem, dziś staje się absolutnym minimum. Taki stan rzeczy dobrze odzwierciedlają np. rosnące wymagania systemowe w grach wideo. Obecnie normą jest umieszczanie w zalecanych wymaganiach sprzętowych procesorów z 6 czy nawet 8 rdzeniami, a dosłownie parę lat temu 4 rdzenie uważano za rozsądny wybór. Duża w tym zasługa wyścigu zbrojeń pomiędzy producentami. No właśnie, ale kto poza graczami doceni to, że w procesorach jest więcej wysoko taktowanych rdzeni, a współczynnik IPC rośnie o kilkanaście procent, co generację? Zobaczcie sami.
Multitasking przede wszystkim
Pracując na komputerze zazwyczaj korzystacie pewnie więcej niż z jednej aplikacji naraz. To jest właśnie szeroko pojęta wielozadaniowość, czyli wykonywanie kilku czynności jednocześnie. Może zdarzyć się, że pracując nad jakimś projektem potrzebujecie otworzyć kilka okien „zasobożernej” aplikacji jednocześnie, by np. mieć podgląd na różne warianty jakiegoś schematu. Do tego pewnie dochodzi też otwarta przeglądarka internetowa, może jakiś komunikator pokroju Slacka czy Discorda, a często także konferencja wideo na Zoomie lub Teamsie. Nagle może okazać się, że po prostu brakuje Wam mocy obliczeniowej, by wszystkie te aplikacje mogły działać jednocześnie z pełną prędkością.
Szczególnie w laptopach zdarza się zauważyć, że sprzętowi brakuje mocy nawet przy pozornie niewymagających aplikacjach, otwartych jednocześnie w zbyt dużej liczbie. Warto o tym pamiętać, kupując sprzęt mobilny.
W tym przypadku duże znaczenie będzie miała liczba fizycznych rdzeni, które posiada Wasz procesor. Podobnie jak w przypadku gier, do pracy z wieloma programami naraz warto wyposażyć się w CPU z dużą ilością rdzeni. Większości z Was wystarczą zapewne jednostki 6 lub 8 rdzeniowe jednostki przeznaczone dla graczy, ale jeśli w grę wchodzi naprawdę duże obciążenie CPU, wtedy warto rozważyć rozwiązania dla profesjonalistów. Procesory AMD Threadripper wyposażone są w 12, 16 i więcej rdzeni – wszystko po to by zapewnić optymalną wydajność podczas pracy w programach graficznych i tych służących do obróbki wideo.
Pamiętajcie jednak, że zazwyczaj osiągi „profesjonalnych” układów w produktywności nie przekładają się na gry, więc porównywanie ich z „cywilnymi” CPU w tym aspekcie nie ma większego sensu.