Streaming – grasz i tworzysz jednocześnie. Do czego potrzebujemy mocnego procesora?
Spis treści
Streaming – grasz i tworzysz jednocześnie
Moc procesora jest istotna podczas grania, ale jeśli chcecie do tego streamować swoją rozgrywkę, to można mówić o zupełnie innym obciążeniu komputera. Przyjęło się mówić, że podczas udostępniania transmisji komputer jest obciążany tak, jakbyście grali w dwie gry naraz – jedną dla siebie, drugą dla widzów. Jest to spore uproszczenie i niekoniecznie powinno stosować się je przy popularnym dzisiaj enkodowaniu za pomocą karty graficznej (która znacząco zmniejsza wykorzystanie procesora w procesie streamingu).
Nie da się jednak zaprzeczyć, że podczas udostępniania ekranu obciążenie procesora znacznie wzrasta. Dla domorosłych streamerów wystarczające powinny być popularne procesory gamingowe pokroju Ryzena 5 5600 od AMD. Bardziej zaawansowani streamerzy spoglądają zapewne w kierunku układów z wyższej półki, na przykład Ryzenów 7 / 9.
Do tego trzeba dodać, że zazwyczaj podczas streamowania ma się otwarte więcej programów niż tylko grę i software do streamingu. Twórcy najczęściej w osobnym oknie otwierają czat z widzami, często korzystają także z przeglądarki internetowej i robią rozmaite inne rzeczy. Wtedy tańsze i słabsze procesory mogą zwyczajnie nie dawać rady, co będzie skutkowało lagami lub zacinaniem się streama.