Procesory AMD - oznaczenia oraz generacje. Kto wygrywa wojnę procesorów?
Spis treści
Procesory AMD - oznaczenia oraz generacje
W przypadku procesorów od AMD również mamy do czynienia z różnymi oznaczeniami.
- AMD Ryzen Threadripper - są to najmocniejsze obecnie procesory AMD, przeznaczone głównie dla użytkowników profesjonalnych, którzy będą pracować z wieloma zasobożernymi aplikacjami. Dlatego też procesory te wyposażone są nawet w 64 rdzenie oraz dwukrotnie więcej wątków.
- AMD Ryzen 9 - są to drugie w kolejności procesory „Czerwonych” pod względem wydajności. Będą one idealnym wyborem dla osób, które zawodowo zajmują się obróbką zdjęć lub programowanie. Dzięki bardzo dobrej specyfikacji znajdą one również zastosowanie w bardziej wymagającym gamingu. Ryzeny 9 pojawiły się po raz pierwszy w konsumenckich procesorach w serii Ryzen 3000 opartej na architekturze Zen 2, a najmocniejszymi obecnie modelami będą Ryzen 9 5900X oraz Ryzen 9 5950X.
- AMD Ryzen 7 - w momencie pojawienia się Ryzenów 9 na rynku spadły one na drugie miejsce spośród najbardziej wydajnych procesorów od AMD. Mają one mniej rdzeni oraz wątków, jednak nie oznacza to, że nie będą one bardzo dobrym wyborem. Cechują się one zdecydowanie lepszym stosunkiem ceny do wydajności, dzięki czemu będą bardzo dobrym wyborem do komputera przeznaczonego do obróbki wideo, a przede wszystkim do gier.
- AMD Ryzen 5 - zdecydowanie najczęściej wybierane procesory przez graczy. Są to układy, które idealnie balansują potrzeby graczy i profesjonalistów, a co najważniejsze, nie uszczuplą one portfela potencjalnego klienta.
- AMD Ryzen 3 - procesory z tej serii idealnie będą nadawały się dla użytkowników, którzy będą chcieli zaoszczędzić na złożeniu komputera, ale jednocześnie posiadać układ, który będzie przeznaczony do mniej wymagających zadań. Cechują się stosunkowo niską ceną, jednak kosztem słabszej niż inne procesory AMD specyfikacji.
- AMD Athlon - najsłabsi przedstawiciele procesorów od AMD. Są idealnym wyborem do taniego zestawu do pracy lub do grania w starsze, mniej wymagające gry, bowiem wyposażone są w całkiem wydajny zintegrowany układ graficzny.
Powyższe serie to nie jedyne procesory od AMD, które znajdziemy w różnych urządzeniach. Przypomnijmy, że to właśnie „Czerwoni” odpowiedzialni są za dostarczanie CPU do konsol nowej generacji - Xbox Series X/S oraz PlayStation 5. W obydwu przypadkach mowa o procesorach AMD Zen 2, stworzonych w 7 nm litografii. Procesory te oferuja 8 rdzeni oraz 16 wątków, a jedyną różnicą pomiędzy obydwoma konsolami jest ich taktowanie, które przemawia na korzyść sprzętu Microsoftu. To właśnie Xbox Series X posiada CPU taktowane zegarem 3,8 GHz, a PlayStation 5 musi zadowolić się tylko 3,5 GHz zegarem.
Microsoft oraz Sony nie są jedynymi firmami, które zrezygnowały z procesorów Intela na rzecz AMD. Podobnie uczynił Elon Musk, który zdecydował się na zastosowanie procesorów od „Czerwonych” w systemach informatycznych swoich aut elektrycznych. CPU od AMD można już od zeszłego roku spotkać w pierwszych chińskich egzemplarzach Tesla Y.
Oznaczenia charakterystyczne dla procesorów AMD
Podobnie jak w przypadku Intela, procesory AMD również posiadają swoje oznaczenia, z którymi możecie zapoznać się poniżej.
- X - jest to oznaczenie charakterystyczne dla procesorów o zwiększonej wydajności. Idealnym przykładem takiego CPU jest Ryzen 5 5600X, który będzie zdecydowanie mocniejszy niż jego odpowiednik Ryzen 5 5600G.
- G - oznacza to, że procesor wyposażony jest w zintegrowany układ graficzny. Układ taki najczęściej określany jest mianem APU, czyli Accelerated Processing Unit.
- U - oznaczenie to używane jest w przypadku procesorów, które należą do niskonapięciowych jednostek, najczęściej wykorzystywanych w urządzeniach mobilnych.
- H - litera ta oznacza, że dany procesor jest pełnonapięciowy, więc laptop w niego wyposażony będzie na pewno zdecydowanie wydajniejszy aniżeli jednostka z procesorem oznaczonym literą „U”.