futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 1 kwietnia 2022, 14:40

autor: Marcin Nic

Przyszłość AMD. Kto wygrywa wojnę procesorów?

Spis treści

Przyszłość AMD

Trzeba przyznać, że ostatnie miesiące nie są dla AMD łaskawe, a sama firma nie jest bez winy. Wydaje się, że „Czerwoni” poczuli się zbyt pewnie i po niezbyt udanej 11. generacji Intela zaczęli oni podwyższać ceny swoich procesorów. Wydaje się, że zbliżające się miesiące będą dla AMD decydujące. Firma musi jak najszybciej zaproponować nowe procesory, które będą w stanie konkurować z układami Intel Alder Lake, które sprawiły, że „Niebiescy” po raz kolejny wrócili do łask użytkowników na całym świecie.

17 lutego AMD zaprezentowało swoją nową linię procesorów mobilnych Ryzen 6000. W porównaniu ze starszą generacją, nowe układy tworzone będą w 6 nm procesie technologicznym. Oprócz tego mają one zostać zoptymalizowane pod względem zapotrzebowania na energię. Ma to zostać osiągnięte w związku z przeprojektowaniem architektury samego chipu.

AMD ma również wprowadzić możliwość komunikacji samego wątku z systemem operacyjnym, możliwość pominięcia pamięci L3 oraz selektywne wybudzanie i usypianie rdzeni. Ma to się przełożyć na zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, zwiększony czas pracy laptopa na jednym ładowaniu.

Czas pracy na baterii (odtwarzanie wideo), dłużej=lepiej, źródło: Linus Tech Tips - AMD vs Intel - sytuacja na wojnie procesorów w 2022 roku - dokument - 2022-04-01
Czas pracy na baterii (odtwarzanie wideo), dłużej=lepiej, źródło: Linus Tech Tips

Dużych zmian mają się doczekać również zintegrowane układy graficzne w nowych mobilnych Ryzenach 6000. Wydaje się, że AMD udoskonali jeszcze bardziej swoje APU, które już teraz swoją wydajnością potrafią zawstydzić dyskretne układy graficzne. Nowa generacja ma być jeszcze lepsza, bowiem AMD zdecydowało się na implementację rdzeni RDNA 2, znanych z konsol nowej generacji, w swoich nowych procesorach.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej

Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?
Do czego oprócz gier potrzebujemy mocnego procesora?

Procesor potocznie nazywa się sercem lub mózgiem komputera. Mocne układy przydają się graczom, ale mogą służyć także zupełnie innym celom. Zobaczcie, gdzie najbardziej widać znaczenie dużej mocy obliczeniowej.

12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?

Dlaczego laptopy do gier nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne?
Dlaczego laptopy do gier nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne?

Przenośne komputery posiadają wiele zalet, ale mają też ograniczenia. Istnieją obiektywne powody, dla których laptop nie będzie tak wydajny, jak komputer stacjonarny.