W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?
Fani gier retro wiedzą, że kiedyś to było. Żeby poczuć to co dawniej potrzebny jest jednak monitor kineskopowy. Taki staruszek pod niektórymi względami jest lepszy od współczesnych ekranów i to nawet w nowych tytułach.
Spis treści
Monitory CRT to w ostatnim czasie drogi towar. Ze względu na coraz mniejszą ilość sztuk w sprzedaży ceny osiągają niekiedy absurdalny pułap. Sprzęt tego typu nie jest produkowany od dawna i obecnie można liczyć głównie na dorwanie używki. Od czasu do czasu trafiają się jednak perełki w postaci fabrycznie nowych egzemplarzy. Wydaje się, że ekranów CRT szukają dzisiaj przede wszystkim starsi gracze, którzy chcą przenieść się w przeszłość i pograć tak, ja za dawnych czasów. Odpalenie hitu sprzed kilkudziesięciu lat na retro wyświetlaczu przynosi znacznie więcej frajdy niż rozciąganie go bądź uruchomienie w małym oknie na nowoczesnym monitorze. Dopasowana rozdzielczość i granie na faktycznie pełnym ekranie to niejedyne zalety, jakie da się wyciągnąć z kineskopów. Dla części osób może być to szokujące, ale w niektórych technologicznych obszarach są one lepsze od płaskich następców.
Monitor CRT – co to?
Najprościej i najkrócej mówiąc jest to monitor z du… dużo obszerniejszą obudową niż ta we współczesnych rozwiązaniach. Spore rozmiary są wymagane do pomieszczenia najważniejszego elementu urządzenia, czyli kineskopu – lampy obrazowej wraz z działami elektronowymi połączonymi z układami skupiającymi wiązki. Daruję Wam opis sposobu, w jaki tworzony jest obraz. Zrozumieją go jedynie najbardziej techniczni użytkownicy. Tych odsyłam do poniższego materiału wideo. Arasz opowiada o tym w pierwszej części.
Z podstawowych rzeczy trzeba wspomnieć o dużej wadze monitora kineskopowego. Dochodzi ona nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Wpływa to na ograniczenia związane z możliwościami regulacji. CRT nie tylko z tyłu nie jest płaski. Wypukłość da się zauważyć również na samym ekranie (nie dotyczy wszystkich modeli). Ten pobiera znacznie więcej prądu niż wyświetlacze LCD i emituje więcej promieniowania elektromagnetycznego. To pierwsze powoduje, że „buda” dość mocno się nagrzewa. Pamiętam związaną z tym anegdotę. W czasach mojego pierwszego PC rodzice orientowali się organoleptycznie, jak długo gram. Po prostu sprawdzali temperaturę obudowy. Jeśli plastik był naprawdę ciepły, oznaczało to, że po zaśnieżonych ulicach Nowego Jorku w Max Payne biegam już od wielu godzin i przyszedł czas „kończyć tę imprezę”.
Do dziś posiadam swój pierwszy monitor kineskopowy NEC MultiSync MS75F. Mało tego, działa dokładnie tak samo, jak ponad 20 lat temu. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystko jest w porządku. Od początku miałem z nim problemy w postaci pojawiania się co jakiś czas nie-tak-głośnego trzasku. W dzieciństwie specjalnie się tym nie przejmowałem, ale teraz, po pierwszym uruchomieniu od wielu lat, jest to irytujące i warto byłoby z tym powalczyć. Zapewne problem zniknąłby po wymianie kondensatora.
Na tym moja „kolekcja” się nie kończy. Mam jeszcze drugiego CRT, ale nie jestem w stanie przypomnieć sobie skąd i jak długo go używałem. Mam wrażenie, że nie trwało to zbyt długo. Z LG Flatron F700B nie ma już absolutnie żadnych problemów. Jak to mówią – stan „igiełka”. Z tego też względu to na nim postanowiłem pograć dłużej i opowiedzieć o swoich wrażeniach. Jak wygląda Red Dead Redemption 2, Doom Eternal, Anno 1800 i inne nowe gry na kineskopie?
JAK PODŁĄCZYĆ MONITOR CRT DO NOWOCZESNEJ KARTY GRAFICZNEJ?
Blisko 20-letniego sprzętu nie dało się podłączyć bezpośrednio do współczesnej karty graficznej. Producenci już dawno odesłali na emeryturę wyjście wideo VGA (D-SUB), a to właśnie tego typu wtyczka jest standardem w CRT. Konieczny jest więc adapter lub jak kto woli przejściówka. Ja kupiłem swoją już dużo wcześniej w innym celu, ale jeśli Ty dopiero planujesz zakup monitora kineskopowego z myślą o retro graniu, pamiętaj o zamówieniu wraz z nim odpowiedniego adaptera. W innym przypadku powrót do tytułów sprzed lat opóźni się o kolejnych kilka dni, w których niecierpliwie będziesz oczekiwał przesyłki. W popularnych sklepach z elektroniką raczej nie znajdziesz tego typu przejściówki. Chyba że będziesz miał więcej szczęścia niż ja.