futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 20 sierpnia 2021, 16:50

Jak wyglądają nowe gry na CRT? Monitor kineskopowy – wady i zalety. W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców?

Spis treści

Jak wyglądają nowe gry na CRT? Monitor kineskopowy – wady i zalety

Pierwszą rzeczą, która przeszkadza po włączeniu współczesnych produkcji na LG Flatron F700B, wcale nie jest niska rozdzielczość. Większy dyskomfort powodowały u mnie niewielkie rozmiary samego wyświetlacza - 16 cali (na co dzień korzystam z 34-calowej ultrapanoramy) i format 4:3. Już dobrych kilka lat temu uznałem, że 16:9 to dla mnie zbyt mało i przesiadłem się na 21:9. Powrót do przeszłości w pierwszej chwili mnie nie zachwycił. Do wszystkiego da się jednak przyzwyczaić. Grając dłużej, prawie mi się to udało. Pełnym sukcesem zakończyła się natomiast próba zwiększenia rozdzielczości. Nie róbcie tego jednak zbyt pochopnie. Może być to bowiem historia z cyklu „operacja się udała, ale pacjent umarł”.

MONITOR KINESKOPOWY A ROZDZIELCZOŚĆ NATYWNA

My, gracze przyzwyczailiśmy się do tego, że każdy monitor LCD ma w swojej specyfikacji pozycję „natywna rozdzielczość”. Opisuje ona jednocześnie maksymalną i domyślną rozdziałkę, przy której to obraz będzie wyglądał najlepiej. Przy monitorach kineskopowych jest z tym nieco inaczej. Bardziej trafnym określeniem niż „natywna” jest „maksymalna”. CRT to dość elastyczny twór będący w stanie wyświetlić wiele różnych rozdziałek w taki sposób, jakby każda z nich była tą natywną (gdy od maksymalnej schodzi się w dół). To zresztą jedno z bardziej popularnych haseł reklamujących sprzęt z lampą katodową.

MultiSync to dosłownie wieloczęstotliwość, ale w tamtych czasach było to równoznaczne z opcją zmiany rozdziałki. - W czym ekrany CRT są lepsze od płaskich następców? - dokument - 2021-08-20
MultiSync to dosłownie wieloczęstotliwość, ale w tamtych czasach było to równoznaczne z opcją zmiany rozdziałki.

Z maksymalnej według LG wartości 1280 x 1024 pikseli mogłem przeskoczyć na wysokie współczesne poziomy. Wystarczyło ręcznie ustawić pożądaną rozdziałkę w Panelu sterowania NVIDIA. Wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia ekranu, chociaż zdania na ten temat są podzielone. Niemniej radzę podchodzić do ustawiania wyższej rozdzielczości niż ta maksymalna podana przez producenta z dużą ostrożnością. Ja sobie ostatecznie odpuściłem, bo i tak koniec końców nie ma to większego przełożenia na poprawę jakości. Manualne zwiększanie rozdziałki działa na zasadzie supersamplingu. Do tego okrągłe „piksele” nie pozwalają na uzyskanie idealnie równych krawędzi. Widać to szczególnie wyraźnie, gdy wyświetlany jest tekst. Powodów do narzekania jest więcej.

Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Miałeś monitor CRT?

Tak
94,6%
Nie
5,4%
Zobacz inne ankiety
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?