filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 30 sierpnia 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Obywatel Kane – Różyczka. 10 filmowych artefaktów, które zmieniły kino

Spis treści

Obywatel Kane – Różyczka

  1. Moc specjalna: mówi prawdę o człowieku
  2. W jakich filmach się pojawia: Obywatel Kane
  3. Gdzie obejrzeć: iTunes Store, Rakuten

Obywatel Kane to film, którego fenomen bardzo ciężko zrozumieć bez znajomości odpowiedniego kontekstu historycznego. Współczesny odbiorca nie dostrzeże w tym – nie boję się tego powiedzieć – arcydziele kina klasycznego niczego specjalnego. Ot, poprawnie zmontowana historia, która potrafi zaangażować i satysfakcjonująco się zakończyć, ale żeby od razu ocenić ją na dziesięć gwiazdek? 1941 rok, środek II wojny światowej, a Orson Welles decyduje się na nakręcenie skomplikowanego traktatu o człowieku i prawdzie. Decyzja szalona. Do tego realizacja wyprzedzająca medium o co najmniej dekadę – głębia ostrości, sztuczki montażowe, przepiękne zdjęcia, bla, bla, bla. Mogę się tak rozpływać, a i tak wyjdę na filmowego buca. Ale może przekona Was ten pokręcony pomysł na MacGufina – jednego z pierwszych w krótkiej historii kina.

Zostało jeszcze 49% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Lubisz filmy Quentina Tarantino?

Tak
69,7%
Nie
8,4%
Tak, ale nie wszystkie
21,9%
Zobacz inne ankiety