Game Freak
Japońskie studio deweloperskie istniejące od 1989 roku. Game Freak znane jest z bardzo owocnej współpracy z firmą Nintendo i stworzenia pokaźnej serii gier spod szyldu Pokemon. Zespół ma jednak na swoim koncie również szereg autorskich projektów, które od 2019 roku stały się dla niego priorytetem.
Historia Game Freak
Prehistoria
Korzenie studia sięgają lat osiemdziesiątych XX wieku. Satoshi Tajiri oraz Ken Sugimori stworzyli wówczas poświęcony grom wideo magazyn zatytułowany Game Freak. 26 kwietnia 1989 roku obaj panowie postanowili jednak spróbować swoich sił niejako po drugiej stronie barykady i założyli firmę, która miała zajmować się tworzeniem gier wideo. Pierwszym dziełem nowo powstałego studia była gra Quinty, wydana na Zachodzie pod tytułem Mendel Palace. Tytuł trafił na konsolę Nintendo Entertainment System i odniósł na tyle duży sukces, że zespół mógł nabrać wiatru w żagle i poświęcić się pracy nad kolejnymi, coraz bardziej rozbudowanymi projektami.
W 1991 roku na platformę Super Nintendo Entertainment System trafiła opracowana przez opisywaną ekipę gra Smart Ball; poza tym światło dzienne ujrzał pierwszy owoc współpracy firm Game Freak i Nintendo, czyli Yoshi. Oba podmioty były na tyle zadowolone z tej kooperacji, że w 1993 roku pojawiła się następna wspólnie opracowana przez nie produkcja, czyli Mario & Wario. Później deweloperzy współpracowali jeszcze z innymi firmami, tworząc między innymi grę Pulseman na konsolę Sega Mega Drive (1994).
Pokemon, czyli prosta droga do sukcesu
W 1996 roku studio Game Freak stworzyło gry Pokemon Red i Pokemon Blue na konsolę Nintendo Game Boy. Od tej pory przez wiele lat zespół miał koncentrować się przede wszystkim na pracy nad produkcjami opowiadającymi o coraz popularniejszych na całym świecie „Kieszonkowych potworach”. W 1998 roku na Game Boya trafiła gra Pokemon Yellow (w międzyczasie deweloperzy współtworzyli również kamerę do tego handhelda, czyli Game Boy Camera), w 1999 roku na Game Boyu Color pojawiły się gry Pokemon Gold i Pokemon Silver, z kolei rok 2000 przyniósł premierę gry Pokemon Crystal.
W 2002 roku na konsoli Game Boy Advance pojawiły się gry Pokemon Ruby oraz Pokemon Sapphire, z kolei w 2004 – Pokemon FireRed i Pokemon LeafGreen oraz Pokemon Emerald. Co prawda w 2005 roku studiu Game Freak przydarzył się niewielki „skok w bok” w postaci projektu Drill Dozer, jednak od 2006 roku autorzy ponownie skoncentrowali się na grach spod szyldu Pokemon. Z myślą o platformie Nintendo DS opracowano takie tytuły, jak Pokemon Diamond i Pokemon Pearl (2006), Pokemon Platinum (2008), Pokemon HeartGold i Pokemon SoulSilver (2009), Pokemon Black i Pokemon White (2010) oraz Pokemon Black 2 i Pokemon White 2 (2012).
W latach 2012-2013 autorzy opracowali dwa kolejne dzieła niezwiązane z marką Pokemon; mowa o grach Rhythm Hunter: Harmo Knight oraz Pocket Card Jockey, które trafiły na konsolę Nintendo 3DS (druga z wymienionych produkcji pojawiła się również na urządzeniach mobilnych). W 2013 roku na 3DS-a zawitały kolejne Pokemony, czyli Pokemon X oraz Pokemon Y, których śladem w 2014 roku podążyły gry Pokemon Omega Ruby oraz Pokemon Alpha Sapphire, będące remake’ami kultowych Pokemon Ruby oraz Pokemon Sapphire.
Choć od 2015 roku deweloperzy coraz śmielej tworzyli inne projekty, w międzyczasie dostarczali kolejne gry spod szyldu Pokemon. W 2015 roku na PlayStation 4, Xboksa One oraz komputery osobiste trafiła opracowana przez nich platformówka Tembo the Badass Elephant, jednak już w 2016 roku na Nintendo 3DS pojawiły się gry Pokemon Sun oraz Pokemon Moon. W 2017 roku zadebiutowały ich udoskonalone wersje, czyli Pokemon Ultra Sun i Pokemon Ultra Moon, z kolei na komputery osobiste trafiła gra Giga Wrecker.
W 2018 roku fani Pokemonów doczekali się trzech pozycji opracowanych przez Game Freak, czyli Pokemon Quest, Pokemon: Let’s Go, Pikachu! oraz Pokemon: Let’s Go, Eevee!. W 2019 roku zadebiutowały natomiast gry Pokemon Sword oraz Pokemon Shield. Poza tym jednak autorzy udostępnili udoskonaloną wersję Giga Wreckera, czyli Giga Wrecker Alt, a także oddali w ręce graczy RPG-a zatytułowanego Little Town Hero, który najpierw pojawił się na konsoli Nintendo Switch, a po jakimś czasie trafił również na komputery osobiste i PlayStation 4.
Nowe pomysły i zacieśnienie współpracy z Nintendo
W 2019 roku studio Game Freak poinformowało, że zamierza koncentrować się na tworzeniu autorskich projektów, by zwiększyć doświadczenie swojego zespołu. Niemniej, następne gry w portfolio zespołu nie odbiegały zbytnio od tego, do czego przyzwyczaił on fanów. Dodatkowo ekipa zacieśniła współpracę z firmą Nintendo, przeprowadzając się do jednego z tokijskich budynków należących do japońskiego giganta.
W styczniu 2022 roku na sklepowych półkach pojawiła się gra RPG z otwartym światem, zatytułowana Pokemon Legends: Arceus. Choć tytuł odniósł sukces artystyczny (według serwisu Metacritic, jego średnia ocen to 83/100), nie okazał się on wariacją na temat bestsellerowego The Legend of Zelda: Breath of the Wild, którą przed premierą widzieli w nim niektórzy gracze. W listopadzie zaś do sprzedaży trafiły pełnoprawne nowe Pokemony, czyli Pokemon Violet oraz Pokemon Scarlet, które doczekały się chłodniejszego przyjęcia (zdobywając średnią ocen od branżowych mediów na poziomie 72/100; ponownie via Metacritic).
W maju 2023 roku firma Private Division ogłosiła, że nawiązała współpracę z opisywanym studiem, której owocem będzie przygodowa gra akcji o kodowej nazwie Project Bloom. Projekt był wówczas daleki od ukończenia, a jego premierę planowano na rok fiskalny 2026, czyli okres od 1 kwietnia 2025 roku do 31 marca 2026 roku.
W lutym 2024 roku dowiedzieliśmy się natomiast, że następnym projektem Game Freak spod szyldu Pokemon będzie Pokemon Legends: Z-A. Październik przyniósł znacznie mniej optymistyczne wieści, bowiem firma padła ofiarą gigantycznego wycieku danych, obejmującego przede wszystkim informacje na temat jej pracowników oraz projektów, nad którymi pracował zespół.