Komputery lubią chłodek
Komputer nie lubi wysokich temperatur, za to uwielbia chłód – wtedy pracuje stabilniej, może nam dłużej służyć jako maszyna biurowa, kino domowe czy też jako źródło rozrywki.
Możemy również się zdecydować na jeden z produktów Arctic Cooling, począwszy od modelu VGA Silencer, który możemy zastosować w przypadku prawie każdej karty graficznej, przez modele Silencer ATI (stosowane w przypadku kart ATI), lub Silencer NV (dla kart nVidii), aż po modele Accelero X2, ich główną zaletą jest pozbywanie się gorącego powietrza poza wnętrze komputera.
Dzięki technologii heat-pipe możemy schłodzić kartę graficzną bez wentylatorów – możemy zastosować chłodzenie pasywne. W takim przypadku montujemy blok na procesorze karty graficznej, oraz jeden, lub więcej radiatorów o dużej powierzchni czynnej, które odbierają ciepło z końca heat-pipe’a. Dobrze jest zapewnić przepływ powietrza przez radiatory, aby uniknąć przegrzania karty. Przykładowymi rozwiązaniami są AeroCool VideoMagic VM-001, Thermaltake Fanless VGA – 0 dBa, Zalman ZM80D-HP.
Jeśli zdecydujemy, że schładzanie powietrzem to za mało, to możemy zastosować chłodzenie wodne, przy czym blok na procesor karty graficznym często jest dodatkowym zakupem do już posiadanego zestawu, lub jest w zestawie fabrycznym chłodzenia procesora. Dodatkowo – w przypadku zestawu Zalman Restorator – można też dokupić blok wodny przeznaczony do chłodzenia pamięci karty graficznej.
Jeśli nie mamy zestawu chłodzenia wodnego, ale mimo to chcemy schładzać kartę za pomocą cieczy, możemy skorzystać z rozwiązania Thermaltake TideWater VGA – jest to gotowy, fabrycznie zamknięty zestaw wykonany z miedzi, składający się z bloku wodnego na procesor karty graficznej i zblokowanej pompy, chłodnicy i wentylatora przeznaczonego do montażu w wolnym slocie płyty głównej. Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt autonomicznej pracy takiego rozwiązania, wadą może być głośno pracujący wentylator, czerpanie powietrza z wnętrza obudowy (może być już ogrzane przez inne elementy komputera) oraz zajęcie dwóch slotów przez zestaw.