Komputery lubią chłodek
Komputer nie lubi wysokich temperatur, za to uwielbia chłód – wtedy pracuje stabilniej, może nam dłużej służyć jako maszyna biurowa, kino domowe czy też jako źródło rozrywki.
b) ogniwa Peltiera – jest to jest element półprzewodnikowy, zbudowany z dwóch bardzo cienkich płytek wykonanych z tlenków glinu, pomiędzy którymi znajdują się – dzięki miedzianym ścieżkom na wewnętrznych powierzchniach płytek obudowy ceramicznej – szeregowo ułożone półprzewodniki. W momencie przepływu prądu elektrony stają się ładunkami nadmiarowymi, więc muszą zwiększyć swoją energię kosztem energii cieplnej z otoczenia. Kiedy prąd płynie w odwrotnym kierunku elektrony spadają na niższy poziom energetyczny, co powoduje wydzielenie ciepła, wobec czego jedna ze stron modułu może działać jako chłodnica, a druga nagrzewnica.
Ilość odprowadzonego ciepła zależna jest od natężenia płynącego prądu. Jednak dodatkowo przepływ prądu przez układ powoduje wydzielanie się ciepła w samym module (w wyniku oporu elektrycznego), tak więc zwiększając natężenie prądu, zwiększa się ilość transportowanego ciepła, ale także ilość ciepła wydzielanego przez moduł, skutkiem tego będzie zrównanie się ilości ciepła powstającego i ciepła transportowanego przy pewnym natężeniu – osiągnie się maksymalną wydajność modułu, a po „zimnej” stronie układu otrzymamy najniższą możliwą temperaturę.
W ten sposób możemy uzyskać niskie temperatury po „zimnej” stronie – w okolicach 5 do 10 stopni Celsjusza, procesor jest dobrze schłodzony, jednak w związku ze znaczną różnicą temperatur, musimy uważać na skraplającą się parę wodną z otoczenia. Należy zabezpieczyć okolice procesora przed tą wilgocią przez zastosowanie izolacji termicznej i zabezpieczenie elementów elektrycznych za pomocą izolatora.
Ponieważ ciepło odebrane z procesora, dodatkowo powiększone o ciepło wydzielone przez ogniwo trzeba odprowadzić z powierzchni ogniwa, potrzebujemy dosyć wydajnego chłodzenia. Ten fakt powoduje, że ogniwa Peltiera są obecnie rzadko stosowane, gdyż procesory wydzielające około 80 W ciepła dostarczały by już 140 ÷ 200 W po „ciepłej” stronie ogniwa, do odprowadzenia takiej ilości energii potrzebowalibyśmy dodatkowo chłodzenia wodnego. Koszt takiego rozwiązania nieraz przewyższałby uzyskany efekt. Dodatkowo, ogniwo potrzebuje od 50 do nawet 200 W energii, więc wymagany jest mocny zasilacz, bądź zewnętrzne źródło energii.
Nie można też uruchamiać ogniwa bez zapewnienia chłodzenia „gorącej” strony , gdyż możemy zniszczyć ogniwo oraz procesor przez przegrzanie tych elementów, temperatura może przekroczyć 160 stopni Celsjusza!
c) systemami sprężarkowymi – jest to zaawansowany system chłodzenia, stosowany najczęściej podczas bardzo znacznego podkręcania procesora. Za pomocą tego systemu możemy ochłodzić procesor do temperatur rzędu minus 30 stopni Celsjusza, dając duże możliwości przetaktowywania układu.
System działa na tej samej zasadzie co zwykła lodówka, różni się tylko gabarytami. Czynnik chłodzący zostaje skompresowany w kompresorze, pod wpływem zwiększonego ciśnienia skrapla się, po czym już jako ciecz jest schładzany w chłodnicy, następnie zostaje przetłoczony przez kapilarę – rurkę o małej średnicy wewnętrznej w stosunku do swojej długości – do bloku procesora, gdzie zostaje rozprężony – zmieniając stan skupienia z cieczy do gazu – odbierając podczas tej przemiany ciepło z otoczenia i już jako gaz wraca do sprężarki.
Tego typu systemy są najczęściej sprzedawane jako gotowy zestaw – specjalna obudowa z zamontowaną w środku sprężarką, chłodnicą i niezbędnymi przewodami, jednak jest to dosyć kosztowny zestaw.
Podobnie jak w przypadku ogniw Peltiera należy pamiętać o dobrej izolacji termicznej okolic procesora, ze względu na skraplającą się wilgoć z powietrza.