PSP: Pojedynek, Supremacja, Problemy
PSP czyli PlayStation Portable to pierwszy poważny ruch koncernu Sony na opanowanym przez Nintendo rynku kieszonkowych konsolek. Ruch, który w dodatku jest skazany na sukces.
Sympatycznym gadżetem jest też zmieniający się kolor tła menu PSP zależnie od aktualnego miesiąca – podstawowym kolorem jest niebieski ale w grudniu pojawiły się zdjęcia pomarańczowych konsolek. Kilka tygodni po premierze nie można jeszcze wyrokować jak japońscy inżynierowie wykorzystają wachlarz możliwości technicznych PSP, ale bez wątpienia konsolka oferuje wielki potencjał w dziedzinie szeroko pojętej rozrywki.
Uruchomienie PSP jest dziecinnie proste - podobnie jak u starszych braci z rodziny PlayStation, dysk UMD umieszczamy na odpowiedniej tacce na górze konsoli, memory stick w specjalnym slocie z lewej strony maszynki i... to wszystko. Pozostaje rozkoszować się zabawą.
Bo to się zawsze tak zaczyna...
A na czym będziemy się bawić? PSP zadebiutował w Japonii razem z sześcioma tytułami startowymi: Ridge Racers (w Europie jako Ridge Racer czyli bez literki „s” na końcu), Everbody's Golf, Mahjong Kakuto Club, Lumines, Vampire Chronicle: The Chaos Tower, oraz Armored Core: Formula Front. Ridge Racers to popularne wyścigi, które debiutowały dawno temu na PSX, a kilka lat temu jedna z jej odsłon sprzedawała pierwsze modele PS2. To zręcznościowe wyścigi z rozbudowanym systemem odblokowywania kolejnych torów i pojazdów, ale przede wszystkim z grafiką, która pokazać ma moc drzemiącą w PSP. Everbody's Golf, jak zresztą wskazuje nazwa, to „symulator” gry w golfa, lekki i nastawiony na dobrą zabawę. Bezpośrednio po japońskiej premierze był to jeden z trzech najlepiej sprzedających się tytułów obok RR i Armored Core: Formula Front, czyli kolejnego odcinka z długiej serii walk mechów. Lumines i Mahjong to tytuły logiczne, a więc niespecjalnie nastawione na prezentowanie możliwości nowej platformy do gier, natomiast Vampire Chronicle to mordobicie 2D z popularnymi w Japonii bohaterami horrorów przerobionymi na kreskówkową modłę.