Ogólne informacje | Prowadzenie bitew w Total War Warhammer II Poradnik Total War: Warhammer II
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019
Bitwy są właściwie nieodłączną częścią gier z serii Total War. Choć możesz rozgrywać je automatyczne, jednak wyniki takich starć są poza twoją kontrolą, dlatego lepiej zapoznać się z mechanikami obowiązującymi podczas bitew i rozgrywać je osobiście.
Przed bitwą
Na początek kilka podstawowych informacji. Nie atakuj armii mającej przewagę liczebną, a nawet armie mające podobną liczebność lub mniejszą mogą okazać się znacznie potężniejsze od twoich z uwagi na lepsze jednostki. Dodatkowo armie znajdujące się na mapie mogą wspierać się nawzajem w bitwach, jeśli znajdują się w pobliżu swoich stref kontroli (przedstawione są jako obszar ograniczony czerwoną linią, kiedy wskażesz kursorem jedną z armii na mapie). Tak więc przed atakiem dobrze przemyśl czy twoje siły będą w stanie pokonać wroga. Co prawda dopóki nie zaatakujesz wroga to informacje o jego armii będą szczątkowe, jednak możesz ocenić jej liczebność spoglądając na wskaźnik widoczny koło flagi armii (im bardziej jest wypełniony, tym więcej jednostek jest w armii). Dodatkowo musisz pamiętać, że osady posiadają dodatkowo własny garnizon, stan garnizonu możesz sprawdzić klikając na osadę i wybierając u dołu ekranu opcję "Szczegóły garnizonu".
Kiedy już zdecydujesz się na atak (bądź twoje wojska zostaną zaatakowane), ukaże ci się ekran przedbitewny. Znajdziesz tu szczegółowe informacje odnośnie twoich sił oraz wroga, a także informacje na temat posiłków jakie przybędą na pole walki. Jeśli będziesz miał pod dowództwem dwie armie to otrzymasz możliwości pokierowania obiema w boju. Znajdziesz tutaj też wskaźnik pokazujący która strona ma w starciu przewagę, a także możesz zrobić podgląd terenu mapy na której rozegra się bitwa. Dodatkowo będziesz mógł przydzielić swoim jednostkom sztandary (które zdobywa się w formie nagrody za wygrane bitwy), da on określone bonusy wybranej jednostce podczas bitwy. Kiedy już ocenisz siły wroga będziesz mógł zdecydować czy chcesz poprowadzić bitwę osobiście, szybko rozegrać bitwę automatycznie czy też wycofać swoje wojska (w niektórych przypadkach będzie ta opcja niedostępna).
W przypadku kiedy twoje wojska mają znaczną przewagę nad wrogiem najlepiej bitwę rozegrać automatycznie, twoje straty będą wtedy niewielkie, a zaoszczędzisz sporo czasu (ekrany wczytywania z bitwy i z powrotem do mapy kampanii potrafią chwilę potrwać).
Faza rozstawienia i interface bitew
Każda bitwa (z wyjątkiem tych w których twoja armia wpadła w zasadzkę) rozpoczyna się od fazy rozstawiania. Podczas tej fazy możesz dowolnie rozmieścić jednostki w obrębie strefy zaznaczonej żółtymi liniami. Jeśli część twoich jednostek posiada umiejętność straży przedniej, to będziesz mógł je rozstawić również poza tą strefą. Strefa rozstawienia wroga jest oznaczona czerwoną linią.
W fazie rozstawiania najlepiej dobrze przyjrzeć się polu bitwy i zaplanować wstępnie strategię. Zwróć uwagę na ułożenie terenu oraz na wszelkie przeszkody. Jeśli jesteś atakującym, to wróg prawdopodobnie rozstawi się na jakimś wzgórzu z zamiarem obrony, więc warto byś się zorientował z której strony będziesz miał najlepsze podejście. Więcej na temat typów terenów i ich wykorzystania w bitwach znajdziesz w odpowiednim rozdziale.
Dodatkowo, jeśli do bitwy mają dołączyć posiłki, to odpowiednie ikonki będą informowały z której strony wejdą oni na mapę.
Uwaga, jeśli w twojej armii znajdują się magowie, to na samym początku bitwy otrzymasz możliwość skorzystania z ruletki. Pozwoli ci ona ponownie wylosować początkowe punkty Wiatrów Magii. Ponieważ jej używanie wiąże się z pewnym ryzykiem (może ci wylosować mniejszą wartość od początkowej, to warto z niej korzystać wtedy, kiedy masz poniżej 10 punktów Wiatrów Magii przydzielonych początkowo.
Podczas bitwy u dołu ekranu masz szereg rozkazów, które możesz wydać jednostkom podczas bitwy. Są to:
- Zmień prędkość jednostki (klawisz "R") - jednostki mogą poruszać się marszem lub biec. Domyślnym trybem poruszania się jest bieg, jednak on przyspiesza męczenie się jednostek, więc jeśli twoje wojska dopiero zbliżają się do wroga i nie są pod ostrzałem, to lepiej kazać im maszerować.
- Wł./wył. tryb walki w zwarciu (klawisz "F") - jeśli jednostka posiada jakiś rodzaj broni dystansowej to jej domyślnym trybem jest prowadzenie ostrzału. Jednak jeśli jest taka potrzeba to możesz rozkazać jej przejść do walki wręcz, nawet gdy ta posiada jeszcze zapasy amunicji.
- Stać (klawisz "Backspace") - wstrzymuje wszystkie rozkazy wydane jednostce takie jak poruszanie się, walka czy prowadzenie ostrzału.
- Grupa (klawisz "G") - pozwala grupować zaznaczone jednostki, dzięki czemu będziesz mógł szybko wybierać je za pomocą cyfr 1-0. Grupa może mieć włączoną bądź wyłączoną blokadę - kiedy ją włączysz jednostki będą starały się zachować formację z chwili utworzenia grupy podczas przemieszczania się.
- Wł./wył. tryb strażniczy - przy włączonym tym trybie jednostka nie będzie gonić uciekającego przeciwnika. Powinni mieć to włączone przede wszystkim piesi strzelcy - by nie wyszli przed linię piechoty kiedy ostrzeliwana przez nich jednostka zacznie uciekać.
- Wł./wył. tryb dystansowy - jednostki z bronią dystansową po włączeniu tego trybu unikają zbliżenia się do wrogich jednostek. Nie działa to zazwyczaj zbyt dobrze i najlepiej byś sam kontrolował by jednostki te trzymały dystans, jednak możesz użyć tej opcji przy jednostkach konnicy strzeleckiej.
Oprócz tego po wybraniu niektórych jednostek (głównie tyczy się to Lordów oraz Bohaterów) w prawym dolnym rogu znajdziesz zaklęcia jakimi dysponuje dana postać, a w lewym jej dodatkowe umiejętności.
Kontrola czasu podczas bitwy
Podczas bitew zazwyczaj dużo się dzieje i zapanowanie nad wszystkim na raz wymaga sporej wprawy. Na szczęście podczas bitwy istnieje opcja manipulacji czasem. Możesz go spowolnić, a nawet zatrzymać jeśli będzie potrzebna, można go także przyspieszać np. w czasie kiedy dopiero twoje wojska zbliżają się do wroga. Spowolnienie bądź zatrzymanie rozgrywki da ci czas na zorientowanie się w sytuacji i wydanie odpowiednich rozkazów. Szybkością bitwy możesz sterować za pomocą przycisków nad minimapą w prawym górnym rogu.
Uwaga, w przypadku grania na poziomie Legendarnym nie ma możliwości włączenia aktywnej pauzy.