Uprawa roślin i użyźnianie gleby | The Sims 2 poradnik The Sims 2 - Pełna Kolekcja
Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2019
Uprawa roślin i użyźnianie gleby
W taki oto sposób udało nam się dotrzeć do najbardziej złożonego, ale i zarazem najciekawszego podpunktu, związanego z czynnościami wykonywanymi w ogrodzie. Sadzenie roślin nie jest szczególnie skomplikowane, aczkolwiek będziesz musiał pamiętać o kilku bardzo ważnych czynnościach. Istotne jest także to żeby wszystkie kroki wykonać w ściśle określonej kolejności, wybierając przy tym odpowiednie opcje. Nie muszę chyba dodawać, że do prac w ogrodzie powinieneś oddelegować osobę, która nie posiada aktualnie pracy. Pogodzenie obu tych obowiązków byłoby bowiem bardzo utrudnione, głównie dlatego, iż praktycznie codziennie w ogrodzie będziesz musiał spędzić 3-4 godziny. Jest to oczywiście uzależnione od tego, w jak dużym stopniu pragniesz się tym zajmować, ale radzę oczywiście żeby się całkowicie na tym skupić, a wolne chwile spędzać na spotkaniach z przyjaciółmi czy rozwoju wybranych przez siebie umiejętności. Jak już powiedziałem, wszystko to odbywa się w kolejnych, ściśle określonych krokach. Prześledźmy więc wszystkie najważniejsze czynności. Jednocześnie chciałbym Cię uprzedzić, iż żadnego z tych posunięć nie powinieneś próbować opuścić czy celowo skrócić.
Pierwszy krok jest wyjątkowo prosty, choć powinieneś postępować zgodnie z pewnym schematem. Żeby w ogóle móc przystąpić do sadzenia roślin czy użyźniania gleby, będziesz musiał wejść do okna obiektów związanych z ogrodnictwem, a następnie wybrać Przyjemne Poletko (#1). Jak zapewne zauważyłeś, przygotowanie większej ilości pól będzie Cię trochę kosztowało, tak więc nie radziłbym aktywować tej opcji już na samym początku zabawy. Najlepiej będzie żeby co najmniej jeden z domowników znalazł sobie dobrą pracę i parę razy awansował. Wracając jednak do poletka, osobiście radziłbym zdecydować się na równoległe pasy, podobne do tych, które ukazane zostały na screenie (#2). Ułatwi ci to przede wszystkim wykorzystanie zraszaczy, o których szerzej napisałem w jednym z kolejnych podpunktów poradnika. Poletko musi być oczywiście stawiane na trawie. Nie powinieneś tu budować żadnych innych obiektów, związanych ze zmianą podłoża (ono samo musi być wyrównane). Wskazówki nie zmieniają się, jeśli chodzi o szklarnie. W tym przypadku będziesz jednak musiał pozostawić co najmniej jedno wolne pole koło stawianych przez siebie drzwiczek. W przeciwnym przypadku sterowana postać nie będzie mogła wejść do środka. Korzystając z okazji warto też przypomnieć o tym żeby oprócz strachów na wróble nie należy umieszczać żadnych zbędnych obiektów w najbliższej okolicy poletek, albowiem korzystanie z nich byłoby zapewne bardzo utrudnione.
Mając już gotowe poletka, będziesz mógł przystąpić do drugiego punktu, a mianowicie użyźniania gleby. W tym celu będziesz musiał kliknąć na dowolnym poletku i wybrać opcję Użyźnij (#1). W początkowej fazie zabawy nie będziesz mógł niestety nic więcej zrobić. W rezultacie będziesz musiał zakupić torbę nawozu. Jest to niestety bardzo kosztowny proces, gdyż jedna torba przypada na jedno poletko. Mechanizm ten można jednak obejść. W poprzednich rozdziałach poradnika wspominałem już o kompoście, a także o tym, że praktycznie każdy posiadany obiekt będzie można na kompost przerobić. Nie radziłbym oczywiście przerabiać w ten sposób śmieci, niepotrzebnych gazet, czy spadających z drzew liści. Warto natomiast wybierać martwe, chore lub niepotrzebne w danym momencie roślinki. Kompost gromadzony jest w specjalnych zbiornikach, które szerzej już opisywałem. Klikając na takim zbiorniku, możesz oczywiście sprawdzić ile wolnych slotów ci jeszcze pozostało (#2). Generalnie jednak nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów, tym bardziej, iż bezproblemowo można dostawić kolejne zbiorniki. Mając już jakiś kompost, będziesz mógł wybrać drugą opcję przy użyźnianiu gleby. Jest to szczególnie ważne gdy planujesz zasadzić cenniejsze roślinki, jak chociażby bakłażan. Kompostu nie radziłbym wykorzystywać do sadzenia np. najtańszych pomidorów. Skorzystanie z kompostu spowoduje przede wszystkim, iż "stan zdrowia" roślinek będzie utrzymywał się na wyższych poziomach (o tym więcej powiem już wkrótce). Ponadto chwasty nie będą zbytnio zagrażały. Niezależnie od wybranej przez siebie metody, procesu użyźniania gleby nie można pomijać. Jest to kluczowy składnik, jeśli planuje się zabawę w ogrodnika, także na nieco mniejszą skalę.
Kolejny, trzeci krok w moim przekonaniu jest jednym z ważniejszych. Będziesz musiał zdecydować, jakie ziarenka zdecydujesz się zasiać. Będzie to w głównej mierze uzależnione od zdobytej wcześniej rangi ogrodnictwa. Szerzej napisałem o tym w kolejnym podpunkcie -Ogrodnictwo - rozwijanie umiejętności. Założę więc, że możesz już korzystać ze wszystkich dostępnych opcji. W celu przystąpienia do omawianego procesu musisz oczywiście kliknąć na użyźnionym kawałku ziemi i wybrać opcję Zasiej. Następnie musisz wybrać rodzaj roślinki, korzystając z dość standardowo wykonanego menu. Wybór ziaren jest oczywiście uzależniony wyłącznie od osobistych preferencji. Warto się już jednak w tym miejscu zastanowić, czy owoce i warzywa będziesz miał zamiar w najbliższej przyszłości zebrać, czy może sprzedać z zyskiem. Wybierając pierwszy wariant, dobrze będzie postawić na możliwie jak największą różnorodność roślinek. Planując wyłącznie sprzedaż, warto jest decydować się na cenniejsze obiekty, jak chociażby bakłażan i pieprz. Cały proces zasiewania można ponadto w bardzo łatwy sposób zautomatyzować, wybierając opcję Zasiej wszystkie. Należy z tym jednak uważać, gdyż wybrany przez Ciebie Sim po zasianiu danego poletka może automatycznie przejść do równoległych. Jeśli planujesz wprowadzić większą różnorodność, proces ten w odpowiednich momentach będziesz musiał kasować. Można też oczywiście zasiewać pojedyncze pola, ale jest to dość pracochłonne, szczególnie jeśli dysponujesz większym kawałkiem ziemi. Po zasianiu będziesz oczywiście musiał uzbroić się w cierpliwość. Jednocześnie pojawią się pierwsze problemy, o których piszę poniżej.
Przygotowanie roślin stanowi właściwie pierwszy krok. Niestety, wcale nie zostaniesz zwolniony z obowiązku częstego odwiedzania ogrodu, a to dlatego, iż będziesz musiał zająć się szeroko pojętą pielęgnacją roślin. Generalnie problem ten dotyczy dwóch różnych rzeczy. Zdecydowanie ważniejszą rolę odgrywa regularne dostarczanie wody. Sprawę tę można jednak szybko i definitywnie zamknąć, instalując w ogrodzie lub szklarnie zraszacze, o których szerzej napisałem w jednym z kolejnych podpunktów tego rozdziału. Drugi problem jest jednak trudniejszy do zneutralizowania. Przy Twoich roślinkach w dość regularnych odstępach czasu będą się bowiem pojawiały chwasty, które ukazałem na poniższym screenie. Procesu ich wyrywania nie będziesz mógł niestety pominąć. Co więcej, najprawdopodobniej dojdzie do tego, iż pozbywaniem się chwastów będziesz musiał zająć się bez niczyjej pomocy. Jedyny wyjątek stanowi wspomniany już wcześniej ogrodnik, ale on nie odwiedza Twojej posiadłości codziennie. Chwasty będą się natomiast pojawiały każdego dnia. W rezultacie będziesz musiał wydzielić sobie kilka stałych godzin, które będziesz przeznaczał na pracę w ogródku. Jeśli chodzi o sam proces, najprościej będzie to robić klikając na jednej z "atakowanych" roślinek i wybierając opcję Pielęgnuj wszystkie. O nic więcej nie musisz się tu martwić. Twoja postać powinna też automatycznie przechodzić pomiędzy szklarnią, a poletkiem znajdującym się pod gołym niebem.
Do kwestii zbierania owoców oraz warzyw obiecałem powrócić nieco później. Teraz przyjrzymy się drugiej opcji, a mianowicie sprzedaży. Żeby w ogóle móc uaktywnić tę czynność, będziesz musiał co najmniej kilka dni odczekać. W międzyczasie należy się oczywiście opiekować roślinami, wykonując przedstawione nieco wyżej czynności. W celu sprzedania zbiorów najprościej będzie kliknąć na jednej z "gotowych" roślinek i wybrać opcję Sprzedaj wszystkie, przy czym po dwukropku pojawi się nazwa owoców lub warzyw, których będziesz się mógł pozbyć. Wybrana przez Ciebie postać skieruje się teraz do ogrodu. Ostrzegam jednocześnie, gdyż omawiany proces jest dość czasochłonny. Musisz się więc uzbroić cierpliwość. Za każdy sprzedany krzaczek będziesz otrzymywał określoną ilość Simoleonów (#1). Wartość krzaczka uzależniona jest z kolei od wielu różnych czynników, przy czym najważniejszy jest ogólny "stan zdrowia" roślinki, o czym wspominałem już wcześniej. Najlepiej oczywiście żeby była ona w pełni zdrowa, co ukazane zostało na drugim screenie (#2). Jakość stanu zdrowia uzależniona jest natomiast od sposobu użyźnienia ziemi (najlepiej żeby był to kompost), panujących na dworze warunków (najprościej będzie korzystać ze szklarni), a także częstotliwości z jaką wyrywane były chwasty. Nie muszę chyba mówić, iż warto się starać, gdyż na pojedynczym krzaczku można wtedy sporo zarobić (nawet kilkaset Simoleonów). Wracając jeszcze na chwilę do stanu zdrowia zbiorów, chore lub martwe roślinki radziłbym możliwie jak najszybciej przerabiać na kompost, gdyż zysk z ich sprzedaży byłby znikomy.
Na koniec jeszcze kilka słów na temat drzew, które będą mogły znaleźć się w Twoim ogrodzie. Mowa tu oczywiście o tych obiektach, które zostały umieszczone w tej samej kategorii, co przedstawione wyżej roślinki. W omawianym dodatku będziemy mogli wybierać pomiędzy trzema różnymi gatunkami drzew. Są to jabłonie, drzewa cytrynowe oraz drzewa pomarańczowe. Korzystając z okazji pragnąłbym zauważyć, iż obiekty te stosunkowo drogie. Jedno drzewo kosztuje bowiem aż 1200 Simoleonów. W rezultacie nie można sobie pozwolić na zakupienie większej liczby tego typu obiektów. Najlepiej byłoby gdyby w naszym ogrodzie znalazło się około 9 drzew, czyli po 3 z każdego gatunku. Drzewa można oczywiście sadzić obok siebie (#1), tak aby nie tracić cennej przestrzeni. Z obiektami związanych jest kilka ułatwień, ale i ograniczeń. Przede wszystkim, nie możemy liczyć na tak częste zbiory, jak ma to miejsce w przypadku "zwykłych" roślinek. Na plus należy natomiast zaliczyć to, iż nad drzewami nie trzeba sprawować tak dużej kontroli. Od czasu do czasu wystarczy jedynie zbadać, którym drzewom pogorszył się stan zdrowia. Obiekty te wypadałoby następnie opryskać (#2). W tym przypadku radziłbym opryskiwać pojedyncze drzewa, a nie wszystkie naraz. Ponadto w czasie trwania zimy o drzewkach całkowicie będziemy mogli zapomnieć, gdyż przechodzą one wtedy w stan spoczynku.