Łowienie ryb | The Sims 2 poradnik The Sims 2 - Pełna Kolekcja
Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2019
Łowienie ryb
Żeby w ogóle móc zająć się wędkarstwem, będziesz musiał zdecydować się na skonstruowanie sadzawki na terenie swojej posiadłości (#1). Jedyny wyjątek stanowią sytuacje, gdy planujesz zakupić gotową parcelę z domem. Wiele takich posiadłości posiada już sadzawkę, aczkolwiek nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie żeby ją sobie powiększyć albo w dowolny inny sposób zmodyfikować. Nie muszę chyba dodawać, iż przygotowanie odpowiednio dużego zbiornika będzie wymagało poświęcenia co najmniej kilku tysięcy Simoleonów. Jest to uzależnione między innymi od wielkości sadzawki, głębokości poszczególnych jej fragmentów, czy wreszcie obecności dodatkowych atrakcji (małych fontann, roślinek itp.), z których nie radziłbym oczywiście rezygnować. Generalnie jednak dysponujemy tu bardzo dużą swobodą działania. Ponadto nie trzeba się martwić o rybki, gdyż w sadzawce powinny się one pojawić automatycznie. Trzeba się natomiast liczyć z pewnym bardzo irytującym ograniczeniem. Z sadzawki nie można korzystać w czasie trwania zimy i przeważnie w pierwszych dniach wiosny. Dzieje się tak oczywiście z powodu ujemnych temperatur (#2). Jedyne co można w takiej sytuacji zrobić, to przeczekać zimę, bądź też skorzystać z narzędzia do zmieniania pogody, którego właściwości opisałem w pierwszym rozdziale poradnika.
Przystąpienie do wędkowania nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Nie będziesz musiał kupować, ani ulepszać wędek. To samo tyczy się wszystkich pozostałych przedmiotów, jak chociażby przynęt. W celu przystąpienia do wykonywania tej czynności będziesz musiał kliknąć na sadzawce (w dowolnym miejscu) i wybrać Wędkuj. Użyj... (#1). Następnie musisz oczywiście wybrać jedną z dostępnych przynęt, o czym szerzej napisałem poniżej. Na tym Twoje obowiązki się właściwie kończą. Teraz musisz się jedynie uzbroić w cierpliwość, gdyż wyłowienie jakiegoś obiektu może potrwać nawet dwie godziny czasu gry. Nie przejmuj się także tym, że sterowana przez Ciebie postać przy zarzucaniu wędki może się wywrócić. Nie będzie się to wiązało z żadnymi negatywnymi konsekwencjami, oczywiście poza stratą kilkunastu minut. W miarę przebywania przy zbiorniku powinieneś zauważyć charakterystyczne ikonki, informujące o zdobywaniu doświadczenia. W bardzo zbliżony sposób do kariery ogrodnika będziesz też mógł zdobywać kolejne rangi - brązową, srebrną i wreszcie złotą. Spowoduje to odblokowanie nowych przynęt (maksymalnie będzie ich 4). Zwiększy się też prawdopodobieństwo szybkiego wyłowienia ryby lub innego obiektu. Ano właśnie... może zdarzyć się tak, iż wyłowisz coś zupełnie innego, jak chociażby stary but. Przedmiot taki będziesz mógł powiesić na ścianie (#2), gdyż zwiększy on współczynnik wystroju. W tym celu będziesz go oczywiście musiał wybrać z inwentarza. Z czasem jednak (w miarę zdobywania doświadczenia) tego typu wpadki przy łowieniu będą przytrafiały się zdecydowanie rzadziej.
Jeśli chodzi o łowione ryby, tak na dobrą sprawę będziesz mógł zapolować jedynie na cztery podstawowe gatunki. A są to: złoty pstrąg (#1), pstrąg tęczowy (#2), sum błękitny (#3) oraz sandacz wielkogębowy (#4). Należy jednak dodać, iż rybki te mogą pojawiać się w kilku różnych odmianach. W szczególności tyczy się to ich wielkości. Jak już zapewne zauważyłeś, wyłowione ryby będziesz mógł powiesić na ścianie, dzięki czemu zyskasz cenne trofeum. Poza zwiększeniem parametru wystroju danego pomieszczenia (najlepiej gdyby była to kuchnia) nic szczególnego nie zyskasz. Lepiej więc będzie zachować złowione ryby w inwentarzu, tak aby w odpowiednim momencie uzupełnić nimi aktualne zapasy żywności. Spowoduje to, iż przy przyrządzaniu niektórych posiłków (szczególnie drugiego śniadania i obiadu) pojawią się nowe opcje wyboru. W rezultacie będziesz mógł przyrządzić między innymi faszerowanego pstrąga tęczowego, suma wędzonego, czy sandacza w papajach. Korzystając z okazji warto też dodać, iż przygotowane w ten sposób posiłki również będą wyróżniały się szczególnymi właściwościami. Oznacza to, iż spożycie takiego posiłku spowoduje niemalże błyskawiczną regenerację paska Głodu. Nie muszę też chyba dodawać, iż dobrze byłoby odkładać resztki do lodówki, tym bardziej, iż złowienie niektórych okazów wymaga sporej cierpliwości ze strony grającego. Tak czy siak, wędkarstwo jest bardzo ciekawym zajęciem. W bardzo łatwy i przyjemny sposób można bowiem spędzić wolny czas i jednocześnie zadbać o dodatkowe (i darmowe) zapasy żywności.