Nawigacja po nowej dzielnicy | The Sims 2 poradnik The Sims 2 - Pełna Kolekcja
Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2019
Nawigacja po nowej dzielnicy
Na potrzeby "Osiedlowego życia" producent przygotował zupełnie nową dzielnicę, do której dostęp uzyskasz z menu głównego gry (screen). Zabawa w innych lokacjach jest naturalnie w dalszym ciągu możliwa, lecz to właśnie tu zapoznasz się z najważniejszymi usprawnieniami omawianego rozszerzenia. Ponadto odnajdziesz na planszy wiele ciekawych miejsc publicznych, szczegółowo opisanych w dalszej części tego rozdziału.
Korzystając z okazji, pragnę przypomnieć o dość oczywistej kwestii - warto umożliwiać grze wyświetlanie okien z podpowiedziami, gdyż w zdecydowanej większości wskazówki te dotyczą atrakcji zarezerwowanych dla "Osiedlowego życia". Warto także czytać informacje dołączone do plansz tytułowych. Pozwoli to na szybsze zapoznanie się z klimatem panującym w nowej okolicy.
Uwaga! Jeżeli na dysku masz zainstalowane pozostałe dodatki do "The Sims 2", ikony parceli mogą być ułożone w nieco innym porządku niż przedstawiono to na screenie. Na potrzeby tego poradnika przyjmuję założenie, że "Osiedlowe życie" jest jedynym zainstalowanym rozszerzeniem.
Rodzaje parceli
O możliwości zakupu nowych domów oraz pustych działek nie muszę się chyba rozpisywać, gdyż opcje te są Ci znane z podstawowej wersji "The Sims 2". Skupię się więc wyłącznie na tytułowych osiedlach. Nowy rodzaj mieszkań poznasz po dość charakterystycznych ikonkach sześcianu, znajdujących się nad tymi obiektami.
Po wybraniu jednej z takich lokacji możesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje na jej temat, podobne do tych, które pokazane zostały na screenie. Najważniejsza informacja dotyczy przewidywanego czynszu, o czym dokładniej możesz poczytać w kolejnym podpunkcie tego rozdziału. Ważna jest również informacja na temat liczby rodzin, które mogą zamieszkiwać daną parcelę. Maksymalnie mogą być to cztery rodziny, przy czym co najmniej jedna kontrolowana jest przez gracza.
Rodzaje osiedli
W grze nie zastosowano formalnego podziału na kategorie osiedli, lecz można się tu doszukać pewnych prawidłowości. Podstawowym czynnikiem, który warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o bliższym przyjrzeniu się danej parceli jest przewidywany tygodniowy czynsz. Zakładam, że na potrzeby rozszerzenia stworzyłeś nową rodzinę, która nie dysponuje pokaźnym majątkiem. W takiej sytuacji koniecznie należy rozglądać się za mieszkaniami z tygodniowym czynszem na poziomie poniżej tysiąca Simoleonów.
Uwaga! Nie należy mylić czynszu za lokal ze standardowymi rachunkami (energia, woda itp.), znanymi z podstawowej wersji programu! Opłaty te w dalszym ciągu uiszcza się co kilka dni, natomiast czynsz płatny jest oddzielnie w każdy poniedziałek nowego tygodnia.
Najtańszym dostępnym w dodatku miejscem zamieszkania są przyczepy kempingowe (screen). Znalezienie własnego lokum za około 500 Simoleonów tygodniowo nie jest szczególnie trudne, choć nie można mieć oczywiście wybujałych oczekiwań. Przyczepy, pomimo swoich pokaźnych rozmiarów, nie zapewniają wystarczającej przestrzeni dla więcej niż dwu osób. Warto jednak zauważyć, że niedaleko pola z przyczepami znajduje się plac zabaw. To ważna informacja, jeśli kierujesz rodziną z dzieckiem.
Wybieranie lokali z ceną wynajmu na poziomie 1500-2500 Simoleonów jest wskazane w dwu typach sytuacji - jeśli ma się w planach przygarnięcie "dobrego" współlokatora (więcej na ten temat w drugim rozdziale) lub gdy członkowie rodziny mają już stałe i dobrze płatne źródła dochodów. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż nie można wydać całej początkowej puli na opłacanie kosztów wynajmu. Przyczyna jest prozaiczna - nawet mieszkania za średniej półki nie są odpowiednio dobrze wyposażane. W rezultacie wiele sprzętów codziennego użytku należy nabyć we własnym zakresie. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze osiedla warto kierować się takimi czynnikami, jak struktura mieszkań czy obecność placu zabaw, podwórka lub innego miejsca, w którym członkowie rodziny będą mogli się zrelaksować i lepiej poznać sąsiadów.
Na mieszkania z najwyższej półki mogą pozwolić sobie jedynie najzamożniejsi. Tu ceny wynajmu niejednokrotnie wyraźnie przekraczają kwotę 2500 Simoleonów za tydzień pobytu. W nagrodę jednak można liczyć na szereg udogodnień, wśród których najważniejsza jest oczywiście duża przestrzeń wynajętego mieszkania. Niekiedy dostępne są też inne profity, jak chociażby wspólne jacuzzi dla wszystkich mieszkańców bloku. Abstrahując od chęci "nacieszenia się" dodatkiem, warto jednak zastanowić się, czy mogąc pozwolić sobie na tego typu luksusy, nie warto uzbierać trochę pieniążków i zakupić własny dom? Ostateczna decyzja jak zwykle należy do gracza. :-)
Wybór rodziny
Z osiedlami bezpośrednio powiązanych jest też kilka innych zależności, których znajomość powinna pomóc szybciej zorientować się w środowisku gry. Jak już wcześniej wspomniałem, pojedyncze osiedle może być maksymalnie zamieszkiwane przez cztery rodziny. Przy pierwszym uruchomieniu problem nie jest widoczny, gdyż po wyborze rodziny i osiedla automatycznie jest się przenoszonym w nowe miejsce. Nieznane dotąd opcje ujawniają się dopiero w momencie, gdy chce się zasiedlić inne rodziny w tym samym miejscu. Gra daje możliwość dodania maksymalnie czterech rodzin do jednego środowiska. W przypadku zabawy mniejszą liczbą rodzin (na przykład jedną), pozostałe mieszkania są automatycznie zajmowane przez sztuczną inteligencję.
Przy próbie dodania kolejnych rodzin do danej parceli gra stawia ważne pytanie. Zdecydowanie odradzam próby łączenia ze sobą rodzin, gdyż takie kroki powinno się planować wcześniej, a nowi lokatorzy wprowadzą jedynie niepotrzebne zamieszanie. Warto więc wybrać opcję wyboru innego mieszkania z danego osiedla. Niestety, nawet jeśli dana parcela zamieszkiwana jest przez cztery rodziny gracza, w danym momencie może on kontrolować tylko jedną. Wyboru tego dokonuje się w momencie ładowania parceli (screen). Na ten okres kontrolę nad pozostałymi rodzinami ponownie przejmuje SI. W celu wybrania innej (swojej) rodziny należy więc wycofać się do okna okolicy i ponownie dokonać wyboru w menu konkretnej parceli.