Pancerz jednostek - jak niszczyć czołgi i pojazdy | Steel Division 2 Steel Division 2 poradnik, najlepsze porady
Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2019
Niszczenie opancerzonych pojazdów może sprawić problem w Steel Division 2. Wynika to z kilku zależności takich jak opancerzenie, kaliber działa, penetracja, odległości i doświadczenie jednostek. To wszystko ma wpływ na walkę pomiędzy oddziałami pancernymi.
Jest jedna prosta zasada przy potyczkach pomiędzy czołgami - jeśli twój pojazd ma większy kaliber niż pancerz przeciwnika, zapewne szybko wygrasz potyczkę. Do tego służą dwie wartości, które znajdują się przy ikonie każdej jednostki.
- Górna wartość, na pomarańczowym tle, oznacz możliwość przebicia wrogiego pancerza. Pancerz wroga poniżej tej wartości, nie powinien sprawić żadnego problemu dla twojego działa lub pojazdu.
- Dolna liczba, na białym tle, wskazuje na najgrubszą część pancerza twojej jednostki. Pancerz każdego czołgu, pojazdu opancerzonego itp., zawsze jest najgrubszy z przodu. Natomiast boki i tył zawsze posiadają niższą grubość pancerza.
- Jeśli twój pojazd ma większa penetrację, niż czołg wroga. To szybko przebija pancerz lub zacznie zadawać wiele obrażeń krytycznych.
- Z kolei, działo o podobnej lub niższej wartości penetracji, zazwyczaj nie przebije pancerza i pociski będą zwyczajnie się odbijać od pancerza wrogiej jednostki. Jednak, zmasowany ostrzał wpływa na stres i może zmusić wroga do odwrotu.
Warto zaznaczyć, że po rozpoznaniu typy wrogiego oddziału, również zobaczysz wartości pancerza oraz penetracji działa przeciwnika. W ten sposób, będziesz mógł szybko podjąć decyzję czy wycofać swoje oddziały, czy zostawić i nawiązać walkę. Jeśli chcesz wycofać się swoimi czołgami, warto skorzystać z rozkazy "cofaj" (reverse). Czołgiści wrzucą bieg wsteczny i będą powoli się wycofywać, będąc nadal zwróceni przodem do wroga. W ten sposób, nie tylko twój czołg będzie mógł nadal prowadzić ostrzał, ale będzie nadal zwrócony najgrubszą warstwą pancerza. Jeśli wydasz zwykły rozkaz ruchu, jednostki mają tendencję do zawrócenia i wystawienia się najmniej opancerzona częścią pojazdu do jednostek wroga.
Jak niszczyć skutecznie pojazdy wroga?
Przede wszystkim, pamiętaj o dodaniu wozów bojowych z ciężkim działem przeciwpancernym. Tygrys, czołgi IS, Shermany Fierfly itd. Takie czołgi posiadają dobry pancerz, ich działo świetnie radzi sobie z wszystkimi przeciwnikami, ale zazwyczaj są to jednostki drogie, wolne i dostępne w późniejszych fazach.
Warto inwestować w działa przeciwpancerne i tworzyć zasadzki. Najlepiej jest ukryć takie jednostki w lesie lub budynkach, gdzie będą mogły atakować z zaskoczenia. Warto też ustawić je ta, aby pokrywały obszar, gdzie przeciwnik będzie jechał odsłonięty. Takie działa, mają zazwyczaj krótszy zasięg efektywnej penetracji, ale często zaczynają ostrzał przy zerowych szansach na przebicie. Tutaj pomoże tryb "efektywny strzał" (efficent shot). Oddział dalej namierza potencjalny cel, ale oddaje strzał dopiero, gdy zyska przynajmniej 40% szans na trafienie oraz penetrację. W ten sposób twoje działa nie odkryją swojej pozycji zbyt szybko i zaczną walczyć z wrogiem, tylko gdy będą mieć okazję go zniszczyć.
Warto też ustawić działa w pozycji krzyżowej. Chodzi o ustawienie dział w dwóch różnych miejscach, gdzie będą mogły pokrywać ognie ten sam teren. Nawet jeśli wrogi czołg skupi się na walce z jednym działem i ustawi się przodem, to drugie działo będzie mogło atakować w słabszy bok czołgu.
Kolejnym sposobem jest użycie piechoty z bronią przeciwpancerną lub dedykowanych oddziałów z karabinami lub rusznicami przeciwpancernymi. Problemem tych jednostek oraz ich uzbrojenie jest bardzo mały zasięg, zazwyczaj do 250 metrów. Większość czołgów może razić cele z odległości 1-2 kilometrów. Nikt w takiej sytuacji nie zbliży się do zagrożenia. Przewaga piechoty leży w możliwości ukrycia się pośród licznych przeszkód terenowych. Dlatego warto ustawić takie oddziały w wąskich przejściach pomiędzy gęstymi lasami, w domach pośród licznych zabudowań itp. Jeśli jednak nie masz takich warunków, skróć pole widzenia między twoimi jednostkami a wroga poprzez postawienie zasłony dymnej i użycie kilku oddziałów piechoty. Szturm kilku jednostek powinien zapewnić sukces, a przynajmniej zmusić wroga do odwrotu. W ten sposób możesz też zmusić wrogie czołgi, aby podjechały bliżej twoich dział.
Co zrobić, jeśli dysponujesz dużą ilością słabych czołgów, a wróg rzuca co chwilę ciężko opancerzone pojazdy? Wtedy, możesz po prostu użyć taktyki ataku grupą. Przykładowy scenariusz: masz kilka T-34, ale musisz zmierzyć się z nadciągającym Tygrysem. Jeśli po prostu ustawisz swoje maszyny naprzeciwko Tygrysa, wszyscy zginą. Najlepiej jest wysłać czołgi jak najbliżej wroga, a cześć pojazdów wysłać na flanki i tył przeciwnika. Oczywiście, stracisz kilka pojazdów ale przynajmniej pokonasz ciężki pancerz wroga. Możesz ułatwić sobie to zadanie, atakując z lasu lub poprzez pozostawienie zasłony dymnej. Spróbuj też zwabić przeciwnika bliżej swoich pozycji, aby skrócić dystans potrzebny do uderzenia na słabsze strony jednostki przeciwnika. Rozstaw swoje czołgi za budynkami lub gęstym lasem, aby w prosty sposób okrążyć nieprzyjaciela.