Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elite: Dangerous - poradnik do gry

Elite: Dangerous - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Podstawowe manewry | Uzbrojenie i walka w Elite Dangerous Elite: Dangerous poradnik

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Podstawowe manewry

Po omówieniu rodzajów uzbrojenia, czas przybliżenie kilku podstawowych manewrów przydatnych podczas walki w Newtonowskim modelu lotu - Podstawowe manewry | Uzbrojenie i walka w Elite Dangerous - Elite: Dangerous - poradnik do gry

Po omówieniu rodzajów uzbrojenia, czas przybliżenie kilku podstawowych manewrów przydatnych podczas walki w Newtonowskim modelu lotu. Walka w przestrzeni kosmicznej w znacznym stopniu różni się od klasycznych, podniebny bojów. Mając do dyspozycji sześć stopni swobody możemy wykonywać manewry o których piloci konwencjonalnych maszyn latających mogą tylko pomarzyć. Warto zatem zapoznać się z trzema, najczęściej używanymi w walce manewrami, które znacząco podniosą Twoją skuteczność w boju.

Strejfowanie po okręgu

Strejfowanie po okręgu powinno być znane praktycznie każdemu, kto grał w jakiekolwiek strzelanki - Podstawowe manewry | Uzbrojenie i walka w Elite Dangerous - Elite: Dangerous - poradnik do gry

Strejfowanie po okręgu powinno być znane praktycznie każdemu, kto grał w jakiekolwiek strzelanki. W Elite: Dangerous wygląda to jednak trochę inaczej, ponieważ będziemy strejfować w dół (lub w górę), a nie na boki jak strzelankach FPS. Ten manewr najlepiej sprawdza się w sytuacjach, kiedy to my ścigamy przeciwnika - zwłaszcza jeśli dysponuje niezbyt szybkim i niezbyt zwrotnym statkiem, ale ten manewr można wykorzystywać w niemal każdej sytuacji i bije on na głowę typowe trzymanie się przeciwnikowi na ogonie.

Trzymając przeciwnika na celowniku, zacznij strejfować w dół i jednocześnie podnoś dziób tak, aby nigdy nie stracić wroga z oczu. Podczas wykonywania tego manewru najlepiej zachować prędkość optymalną (niebieski środek), po to by nasz statek był jak najbardziej zwrotny. Strejfowanie w dół jest zalecane z tego względu, że górny obszar kokpitu daje nam znacznie większe pole widzenia. Podczas strefowania w górę przeciwnik często mógłby nam znikać za pulpitem. Ponadto, poruszający się przeciwnicy (tak gracze jak i NPC) również zachowują tę podstawową zasadę, więc będziesz mógł w ten sposób skuteczniej ich ścigać i namierzać.

Zwrot o 180° (ze wspomaganiem lotu)

Ten manewr sprawdza się najlepiej, kiedy przeciwnik uparcie siedzi nam na ogonie - Podstawowe manewry | Uzbrojenie i walka w Elite Dangerous - Elite: Dangerous - poradnik do gry

Ten manewr sprawdza się najlepiej, kiedy przeciwnik uparcie siedzi nam na ogonie. W takiej sytuacji musimy zrobić coś, aby tę sytuację odwrócić.

  1. Lecąc do przodu zacznij unosić dziób aby zacząć lot po poł-okręgu.
  2. Kiedy twój statek odchyli się już o jakieś 45°, zmniejsz moc silników do zera, nadal unoś dziób i zacznij strejfować w górę.
  3. Kiedy twój statek zacznie się już "przewracać na grzbiet", nadal unosząc dziób w górę zacznij delikatnie strejfować w dół, aby przyśpieszyć obrót.
  4. Kiedy przeciwnik znajdzie się już na twoim celowniku, przejdź do wykonywania manewru strejfowania po okręgu. Zakładając że przeciwnik wciąż leci w tym samym kierunku, możesz w tym momencie wrzucić wsteczny i wejść mu na ogon aby z ofiary stać się myśliwym.

W przypadku, kiedy to ścigany przez Ciebie przeciwnik chciałby zastosować taki manewr, sam zacznij wykonywać manewr strejfowania po okręgu lecąc jednocześnie tyłem. Takie zachowanie powinno udaremnić przeciwnikowi próbę wejścia Ci na ogon.

Zwrot o 180° (bez wspomagania lotu)

Zwrot o 180° przy wyłączonym wspomaganiu lotu może i wygląda łatwiej na powyższej ilustracji, ale wymaga nieco więcej kombinatoryki - Podstawowe manewry | Uzbrojenie i walka w Elite Dangerous - Elite: Dangerous - poradnik do gry

Zwrot o 180° przy wyłączonym wspomaganiu lotu może i wygląda łatwiej na powyższej ilustracji, ale wymaga nieco więcej "kombinatoryki". Pozwala on jednak na szybsze i mniej spodziewane odwrócenie sytuacji podczas pościgu.

  1. Mając przeciwnika na ogonie, wyłącz wspomaganie lotu i użyj dopalacza aby zwiększyć nieco dzielącą was odległość. Następnie zacznij podnosić dziób, tak aby wciąż utrzymując kierunek lotu skierować swoją broń na ścigającego Cię wroga.
  2. Kiedy wróg znajdzie się już na twoim celowniku będziesz miał dwie możliwości: kontynuować lot tyłem jednocześnie atakując lub włączyć z powrotem wspomaganie lotu i przejść do wykonywania manewru strejfowania po okręgu. Sugeruję wybrać opcję numer dwa. Pozwoli Ci to szybko odwrócić role i zacząć pościg za przeciwnikiem.

Powyższy manewr pozwala na bardzo szybkie rozpoczęcie ostrzeliwania przeciwnika, najpierw twarzą w twarz, a następnie siedząc mu już na ogonie. Opanowanie statku przy wyłączonym wspomaganiu lotu może być na początku nieco podchwytliwe, ale przy odrobinie praktyki okaże się bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Kluczem do sukcesu podczas wykonywania wyżej wymienionych manewrów jest po pierwsze praktyka, po drugie dobra intuicja. Tylko doświadczenie w boju może nauczyć Cię stosowania taktyki odpowiedniej do zaistniałej sytuacji, a powyższe wskazówki powinny posłużyć Ci jedynie jako inspiracja. Podczas walki staraj się być jak najmniej przewidywalnym, łączyć ze sobą różne manewry i co równie ważne, nie wstydź się taktycznego odwrotu, jeśli sytuacja Cię przerasta. Nadszarpnięte ego boli mniej, niż utrata kosztownego statku (czasem również ładunku oraz trwających misji).

Kiedy komputer przejmie już kontrolę nad statkiem, w miejscu poprzedniego komunikatu pojawi się nowy: trwa auto dokowanie - Podstawowe manewry | Uzbrojenie i walka w Elite Dangerous - Elite: Dangerous - poradnik do gry

Kiedy komputer przejmie już kontrolę nad statkiem, w miejscu poprzedniego komunikatu pojawi się nowy: "trwa auto dokowanie". W tym momencie możesz spokojnie odejść od komputera i skoczyć po soczek do lodówki, ponieważ komputer dokuje bardzo precyzyjnie, ale również bardzo ostrożnie (czyt. bardzo powoli). Sugerowałbym jednak chociaż raz pozostać w fotelu podczas gdy komputer pracuje za nas, ponieważ automatycznemu dokowaniu towarzyszy pewien miły bonus. W momencie kiedy komputer przejmie kontrolę nad statkiem, z Twoich głośników popłynie walc "Nad pięknym modrym Dunajem" autorstwa Johanna Straussa. Jest to ukłon w stronę starych gier z serii Elite. Jest to również referencja do filmu "2001: Odyseja Kosmiczna" Stanleya Kubricka, w którym to scenie dokowania towarzyszył właśnie ten utwór. Jako fan ręcznego dokowania powiem tylko, że warto choć raz zainwestować w system automatyczny, tylko po to, żeby doświadczyć tego kosmicznego tańca i odrobinę się zrelaksować.