Czołgi | Rodzaje wojsk | Combat Mission 2 Barbarossa to Berlin poradnik Combat Mission 2: Barbarossa to Berlin
Ostatnia aktualizacja: 7 października 2019
"Czołg to czysty kaprys. Powstał on dla wyjątkowych potrzeb, które się już prawdopodobnie nie powtórzą, a gdyby tak się stało, to będzie można znaleźć inne wyjście".
brytyjski gen. Louis Jackson (w 1919 - o doświadczeniach z I WŚ)
Sprzęt pancerny można podzielić na trzy kategorie:
- Przeznaczony do walki z czołgami - mający bardzo dobre działo przeciwpancerne i dobry pancerz czołowy, a przy tym spory zapas amunicji przeciwpancernej. Przykład: Tygrys, Pantera, JagdPanzerIV/70, Hetzer, SU-85M, SU-100. Zakwalifikowanie czołgu czy działa samobieżnego do tej kategorii zależy jednakże też od tego, jakie czołgi ma przeciwnik. W 1941 T-34 będzie świetnym czołgiem do walki z czołgami przeciwnika, natomiast od połowy 1942 już niekoniecznie (szczególnie jeśli przeciwnik ma Tygrysy).
- Przeznaczony do wsparcia piechoty - przy czym nie liczy się tylko kaliber działa, lecz także ilość amunicji HE oraz ilość karabinów maszynowych. Świetnym bonusem jest posiadanie amunicji kartaczowej (C) albo miotacza ognia. Przykład: T-34, Sherman, OT-34. Jeśli czołg ma wspierać piechotę, powinien szukać pozycji zasłoniętych a jednocześnie takich, z których ma prześwit między przeszkodami, umożliwiający ostrzał pozycji piechoty przeciwnika.
- Przeznaczony do rozpoznania - kategoria ta obejmuje wszystkie słabo uzbrojone za to w miarę szybkie i przede wszystkim tanie czołgi, których strata zostanie zrekompensowana z nawiązką przez wykrycie ugrupowania przeciwnika. Żeby pojazdy te mogły stanowić realne zagrożenie dla przeciwnika, powinny być wyposażone w działko, które może przebić burty czołgów przeciwnika. Wówczas mogą zapolować na mniej opancerzone tyły i boki dział samobieżnych i czołgów przeciwnika, a co za tym idzie, wymuszą na wrogu pewne rozproszenie sił, by przed tym zagrożeniem się zabezpieczyć. Przykład: T-60, T-70, Lynx.
Powyższe kategorie nie obejmują całości sprzętu, a w szczególności lekko opancerzonych dział samobieżnych, takich jak: Marder czy SU-76. Tego typu pojazdy nie tyle służą do walki co raczej do nękania wroga, oddawania pojedynczych strzałów z zasadzki, ale nie powinny wdawać się w wymianę ognia z czołgami przeciwnika. Zauważmy też, że wiele czołgów czy dział może pełnić różne funkcje, np. Tygrys posiada całkiem spory zapas pocisków HE i może być użyty do wspierania własnej piechoty, a taki T-34 może, dzięki swej szybkości, być wykorzystany do szybkiego rajdu rozpoznawczego po tyłach przeciwnika.