Kampania morska | Dodatkowe aktywności w Assassin's Creed Rogue poradnik Assassin's Creed: Rogue
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019
Kampania morska
W trakcie trwania 3 Sekwencji kampanii dla pojedynczego gracza, otrzymasz dostęp do aktywności zwanej "Kampanią morską". Pozwala ona na kompletowanie własnej floty, a następnie wysyłanie poszczególnych statków na misje - pomyślne wykonywanie tych misji nagrodzi cię całą masą skarbów, począwszy od złota, po przedmioty, których nie da się inaczej zdobyć, jak specjalne zestawy mieczy, pistoletów, lub takie, które pozwalają zmienić wygląd zarówno głównego bohatera, jak i kierowanego przez niego okrętu, Morrigan.
Kompletowanie floty
Mechanizm ten został opisany pobieżnie w rozdziale dotyczącym walki na morzu. By przyłączyć statek do własnej floty, musisz dokonać na nim abordażu. Po ukończeniu walk i spełnieniu określonych wymagań, wroga załoga się podda, a przed tobą stanie wybór odnośnie dalszych losów wrogiego okrętu. Możesz go zatopić, by pozyskać trochę pieniędzy, wykorzystać go jako materiały do naprawy własnego statku, bądź zdecydować się, by przyłączyć go do własnej floty. Odtąd okręt będzie mógł być używany w rozmaitych misjach kampanii morskiej.
Początkowo gracz rozpoczyna rozgrywkę z kilkoma dokami, pozwalającymi trzymać adekwatną liczbę okrętów. Jeśli będzie potrzeba zwiększenia ilości okrętów (a będzie), wystarczy wykupić dodatkowy dok u dozorcy doków, lub z panelu Kampanii Morskiej (podczas przyjmowania nowego okrętu do floty).
Misje
By w ogóle uzyskać dostęp do kampanii morskiej, udaj się do kajuty kapitana na okręcie Morrigan, a następnie wejdź w interakcję z mapą leżącą na środku pomieszczenia, by twoim oczom ukazał się właśnie system kampanii morskiej. Masz tutaj wgląd na wszystkie najważniejsze informacje - stan techniczny twoich statków, wraz z ich statystykami (takimi jak ładowność, szybkość, siła ognia), jak i mapę wraz z zaznaczonymi, dostępnymi aktywnościami.
Owe aktywności dzielą się na dwie grupy: misje i bitwy morskie. Te pierwsze pozwalają ci wysyłać statek, by wykonał z góry określone zadanie. Zadania są najprzeróżniejsze - wysyłanie szpiegów do wrogiej bazy, wysyłanie żołnierzy czy surowców, czy po prostu atakowanie na wrogi obóz. W zamian dostaniesz odpowiednią, z góry określoną w zadaniu nagrodę, taką jak spory zastrzyk gotówki, czy dostawa któregoś z surowców, by wykorzystać go do kolejnej misji. Misje można powtarzać do woli, jednak za pierwsze przejście otrzymasz dodatkową, jednorazową nagrodę - może to być element uzbrojenia dla głównego bohatera, przedmiot do zmiany wyglądu statku, i tak dalej.
Wysyłanie statków na misję wymaga zużycia konkretnego surowca, bądź grupy surowców - im "wyższe" zadanie, tym koszty (a zarazem nagrody) większe Kilka pierwszy misji jest darmowych, tj. nie musisz tracić żadnego surowca, co pozwoli ci ruszyć z miejsca, jeśli braknie ci surowców do wykonywania kolejnych misji. Każda misja jest także okraszona odpowiednim ryzykiem, reprezentowanym przez stosowny pasek w polu "zagrożenie" - im zagrożenie wyższe, tym mocniejszy statek będziesz musiał wysłać na misję, a przy tym mniejsza szansa, że misja się powiedzie.
Ukończenie misji po raz pierwszy odblokowuje następną - łącznie w grze jest do wykonania 33 takie misje. Mało? Niekoniecznie. Powód jest prosty - każda misja wymaga odpowiedniej ilości czasu na wykonanie. Początkowo jest to raptem kilka, kilkanaście minut, lecz późniejsze misje zajmują nie raz kilka godzin. By nie było wątpliwości - czas wymagany do ukończenia misji liczony jest w czasie rzeczywistym, więc ukończenie wszystkich 33 misji trochę potrwa!
Bitwy morskie
Drugim rodzajem aktywności, który został wspomniany, to bitwy morskie. Służą one do zmniejszania wskaźnika ryzyka, o którym przed momentem wspomniałem. Różnią się one od zwykłych misji, gdyż wyglądem przypominają turową walkę ze klasycznych gier jRPG. Na bitwę morską możesz wysłać do trzech statków maksymalnie - każdy ze statków potrzebuje określonej ilości czasu (zależnej od współczynnika "szybkość" - im wyższy, tym częściej może atakować) by zaatakować wrogi okręt (sytuacja wygląda tak samo w przypadku przeciwnika).
Przegrywa ten, który straci wszystkie statki. Warto też wspomnieć, że podczas wymiany ognia gracz ma możliwość wystrzelenia ognistej beczki w losowy wrogi statek - akcja ta odbywa się oddzielnie od akcji innych statków (a zadaje przy tym olbrzymi obrażenia - sporo statków pójdzie na dno po jednym takim ataku). Przydaje się to wtedy, gdy chcesz wyrównać trochę szansę, albo chcesz odnieść mniejsze straty.
Oprócz tego, w grze występują różnorakie statki - najsłabsze, a zarazem najszybsze Szkunery przydają się wyłącznie na początku, a z czasem potrzebne będą wolniejsze, ale za to dużo potężniejsze Brygi, Fregaty i Liniowce. Oznacza to, że wraz z przebiegiem kampanii morskiej, będzie potrzeba kolekcjonować kolejne, silniejsze okręty, jeśli myślisz chciał przejść kolejną misję.
Jak i które misje wykonywać?
Pytanie z pozoru dość proste, bo większość pomyślałaby, by wykonywać tylko te misje, które odblokowują kolejne, by po prostu odblokować wszystkie nagrody i mieć spokój. Warto jednak wykonywać także poprzednie misje, bo prócz zastrzyku gotówki, oferują one możliwość pozyskania surowców, które wymagane będą do późniejszych, bardziej zaawansowanych zleceń. Jeśli będziesz wykonywać tylko główne misje i tylko raz, wkrótce braknie ci surowców i będziesz musieć i tak wrócić do starszych żądań.
Jak pozyskać lepsze statki?
Gdy otworzysz mapę, z pewnością dostrzeżesz, że jest ona podzielona na sektory. Każdy z sektorów posiada określony poziom trudności - od łatwego, do trudnego. Im wyższy poziom trudności, tym lepsze statki znaleźć można na terenie danego sektora, jednak zanim zapolujesz na najlepsze statki (liniowce), będziesz musiał znacznie ulepszyć swój okręt.
Do mniej więcej połowy Kampanii Morskiej spokojnie możesz się obejść bez pomocy Liniowców, jednak później okazać się one mogą niezbędne.