15. KnightShift (Polanie II). 30 najpopularniejszych polskich gier na Steamie
Spis treści
15. KnightShift (Polanie II)
Liczba sprzedanych kopii: ok. 810 805
- Platforma: PC
- Producent: Reality Pump
- Gatunek: gra strategiczna
- Premiera (na Steamie): 2013 r.
Kiedy gatunek RTS-ów był jeszcze młody, a triumfy święcił pierwszy Warcraft, Polacy stwierdzili, że nie mogą być gorsi i w ten oto sposób za sprawą studia MDF powstali Polanie – pierwszy całkowicie polski RTS. Niemal dziesięć lat później doczekaliśmy się sequela kontynuującego opowieść o naszych przodkach. Druga część oferowała trzy kampanie fabularne składające się na historię księcia Mirka opowiedzianą w dwudziestu zróżnicowanych misjach, powrót swojskich klimatów w postaci gospodarki uzależnionej od krowiego mleka i rozbudowane potyczki sieciowe. Dziś tytuł jest już chyba trochę zapomniany, a prace nad powstaniem części trzeciej zostały anulowane przez niemieckiego wydawcę w 2005 roku.
14. Anomaly: Warzone Earth
Liczba sprzedanych kopii: ok. 911 276
- Platforma: PC, PS3, Xbox 360
- Producent: 11 bit studios
- Gatunek: tower defense
- Premiera: 2011 r.
Odwrócone tower defense to pomysł, trzeba dodać, że w tym przypadku znakomicie wykonany, który pozwolił w świadomości graczy na stałe zagościć warszawskiemu 11 bit studios, a Anomaly: Warzone Earth stać się jednym z głównych przedstawicieli gatunku. Bardzo cenionym, choć to dopiero pierwszy krok tej ekipy w kierunku gier ambitnych i pozostawiających graczy z pewnymi przemyśleniami. Akcja gry dzieje się w 2018 roku, kiedy to na naszej planecie zaczynają pojawiać się tytułowe anomalie, a sztuczna inteligencja zyskiwać samoświadomość, co może doprowadzić do zagłady ludzkości. Homo sapiens pozostało już niewiele czasu, choć istnieje nadzieję, że nie dojdzie do najgorszego.
13. Two Worlds
Liczba sprzedanych kopii: ok. 962 697
- Platforma: PC, Xbox 360
- Producent: Reality Pump
- Gatunek: RPG
- Premiera (na Steamie): 2009 r.
Ileż to razy słyszymy, że coś lub ktoś jest polskim odpowiednikiem zjawiska z pozostałej części świata. Two Worlds jest właśnie takim polskim Oblivionem – sandboksem RPG z obszernym uniwersum, którego dogłębna eksploracja zajmuje nie dni czy tygodnie, tylko całe miesiące. Zamiast krainy Tamriel mamy Antaloor, a zamiast deadrycznego księcia boga – wojny Aziraala. Polewamy to wszystko sosem z Gothika w postaci całkiem inteligentnych orków i przepis na grę RPG gotowy. Two Worlds dobrze zapisało się w pamięci graczy, co zaowocowało powstaniem niezwykle rozbudowanego sequela. Gra pojawiła się także na konsoli Xbox 360.