Olgierd von Twardowski. Easter eggi w grze Wiedźmin 3: Serca z kamienia
Spis treści
Olgierd von Twardowski
Jeszcze zanim poznaliśmy jakiekolwiek konkrety dotyczące rozszerzeń do Dzikiego Gonu, twórcy zapowiedzieli, że jedno z rozszerzeń gry Wiedźmin 3 będzie mocno nawiązywać do pewnej polskiej legendy. Po zakończeniu przygody z Sercami z Kamienia można śmiało powiedzieć, że twórcy dali nam Pana Twardowskiego, jakiego się nie spodziewaliśmy.
W toku głównego wątku fabularnego przekonujemy się dość dobitnie, że Pan Lusterko jest potężną osobą, ale nie znamy jeszcze jego natury. Tajemniczy jegomość wyjawia nam, że zawarł z von Everec pewien pakt, który można uznać za skończony dopiero, kiedy Gaunter O'Dim spełni trzy życzenia Olgierda, a następnie staną razem na księżycu. Spójrzmy w takim razie na wiersz Adama Mickiewicza pt. Pani Twardowska, który inspirowany jest legendą o Twardowskim:
"Wszak ze mnąś na Łysej Górze
Robił o duszę zapisy:
Cyrograf na byczej skórze
Podpisałeś ty, i bisy.
(...)
Patrz w kontrakt, Mefistofilu,
Tam warunki takie stoją:
Po latach tylu a tylu,
Gdy przyjdziesz brać duszę moją,
Będę miał prawo trzy razy
Zaprząc ciebie do roboty,
A ty najtwardsze rozkazy
Musisz spełnić co do joty.
W Sercach z Kamienia wygląda to odrobinę inaczej, ponieważ pakt mówi o tym, że O'Dim będzie miał pomocnika, który w jego imieniu spełni życzenia Olgierda, ale pamiętajmy, że legenda o Twardowskim jest przypowieścią, której interpretację można potraktować dość elastycznie; poza tym, w samej historii musiało przecież znaleźć się gdzieś miejsce dla Geralta. Na tym jednak nawiązania się nie kończą.
Gdy wiedźmin wraca do dworku po rozprawieniu się z potworem z oxenfurckich kanałów, zastaje siedzibę Olgierda i jego kompanii w płomieniach. W rozmowie z jednym z Dzików słyszymy, że była uczta, tańce, hulanki, swawole. Brzmi znajomo? Oczywiście!
Jedzą, piją, lulki palą
Tańce, hulanka, swawola;
Ledwie karczmy nie rozwalą,
Cha, cha! chi, chi! hejże! hola!
I choć tutaj kompania przebywa w dworku a nie w karczmie, następnym miejscem pobytu Olgierda i Dzików staje się Alchemia - Oxenfurcka karczma. Jeśli już jesteśmy w temacie oberży, to właśnie karczma Rzym jest miejscem wypełnienia cyrografu (Twardowski miał się spotkać z diabłem w Rzymie, aby ten po dwóch latach zabrał jego duszę). Jak już wcześniej wspominaliśmy, w Sercach z Kamienia to księżyc jest miejscem ostatecznego rozwiązania paktu (nieprzypadkowo zresztą - w legendzie Pan Twardowski wylądował na księżycu uciekając przed Mefistofelesem). Olgierd był zaś przekonany, że taki zapis w pakcie na zawsze uchroni go przed utratą swojej duszy. Pan Lusterko celowo jednak wybrał Świątynię Lilwani jako miejsce spotkania.
Istnieje jeszcze jeden drobny "smaczek", który możemy zauważyć w trakcie gry. W legendzie Twardowski miał jakoby być dworzaninem króla Zygmunta Augusta, który po śmierci swojej żony otoczył się magikami i astrologami. Twardowski, który poznał magię dzięki paktowi z diabłem, przywołał ducha zmarłej żony króla przy pomocy... lustra. Lustro Twardowskiego. Pan Lusterko. Przypadek? Nie sądzimy!
No dobrze, ale co z graczami spoza naszego kraju? Czy dla nich ten spory easter egg ma jakikolwiek sens? Oczywiście! Postać Pana Twardowskiego wykazuje sporo podobieństw do pochodzącego z kultury niemieckiej Fausta, więc o ile nie spodziewamy się, że zagraniczni odbiorcy znać będą Panią Twardowską Adama Mickiewicza i polskie podania, tak już kojarzenie postaci z ksiąg Goethego czy Thomasa Manna jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne.