Najlepsze polskie gry mobilne na Androida oraz iOS-a. 100 gier mobilnych wszechczasów
Spis treści
Najlepsze polskie gry mobilne na Androida oraz iOS-a
W Trybach Tajemnic: Panna Glass i Doktor Ink
- Deweloper: Artifex Mundi;
- Platformy: iOS, Android, WP, PC.
Polskie studio Artifex Mundi wyrobiło sobie opinię jednego z najlepszych zespołów tworzących przygodówki z elementami hidden object. Z bogatego dorobku zespołu najbardziej godną polecenia grą jest według nas W Trybach Tajemnic: Panna Glass i Doktor Ink.
Kampania przenosi nad do świetnie zrealizowanego steampunkowego uniwersum i obarcza zadaniem odnalezienia zaginionego naukowca oraz odkrycia konspiracji mogącej zmienić globalny układ sił w tamtym świecie. Podczas zabawy eksplorujemy lokacje, prowadzimy rozmowy i rozwiązujemy zagadki. Co pewien czas trafiamy także na sekcje z ukrytymi obiektami.
Gra posiada śliczną dwuwymiarową grafikę, ciekawe łamigłówki oraz interesującą fabułę. Tego typu produkcje przeznaczone są generalnie dla graczy casualowych, ale W Trybach Tajemnic jest tak dobre, że powinno przypaść go gustu również bardziej tradycyjnym fanom przygodówek.
Hellraid: The Escape
- Deweloper: Shortbreak;
- Platformy: iOS, Android.
Hellraid: The Escape to gra poboczna w stosunku do konsolowego i pecetowego projektu studia Techland. To przygodówka FPP, w której kontrolujemy duszę bohatera uwięzioną w magicznym więzieniu, gdzie ma być przez wieczność torturowana. Naszym zadaniem jest oczywiście znalezienie drogi ucieczki.
Jedyną bronią gracza jest jego własny spryt. Eksplorując więzienie, co chwila napotykamy przeszkody wymagające wymyślenia sposobu na ich obejście. Nie ogranicza się to tylko do manipulowania różnorodnymi mechanizmami - w ten sposób musimy także walczyć. W bezpośrednim starciu postać nie ma żadnych szans, więc trzeba zastawiać pułapki i wykorzystywać otoczenie. Duża zaletą gry jest to, że wyzwania logicznie się nie powtarzają, wszystkie łamigłówki są unikalne.
Sky Force 2014
- Deweloper: Infinite Dreams;
- Platformy: iOS, Android.
Sky Force 2014 to odskulowa strzelanka studia Infinite Dreams, będąca odświeżoną wersją jednej z pierwszych produkcji tego zespołu, wydanej w 2004 roku na komórki z systemem Symbian.
Gra jest klasycznym shumpem. Kontrolujemy więc mały statek lecący automatycznie w górę ekranu i naszym zadaniem jest eliminowanie hord wrogów oraz lawirowanie między wystrzeliwanymi przez nich pociskami. Sky Force 2014 nie wprowadza do swojego gatunku żadnych rewolucyjnych pomysłów, ale sprawdzone rozwiązania realizuje bardzo dobrze. Kampania jest stosunkowo długa, a przeciwnicy, w tym bossowie, różnorodni. Ponadto to zdecydowanie najładniejsza gra tego roku na rynku mobilnym.
Puzzle Craft
- Deweloper: Ars Thanea Games;
- Platformy: iOS, Android, WP.
Puzzle Craft to pomysłowa hybryda strategii ekonomicznej i gry logicznej. Wcielamy się w wodza niewielkiej wioski i naszym zadaniem jest jej rozwijanie. Musimy więc gromadzić surowce, konstruować budynki oraz gospodarować funduszami.
Sposób, w jaki realizujemy to wszystko, mocno odbiega jednak od typowych strategicznych standardów i został zrealizowany w stylu match-3. Na liczące kilkadziesiąt pól plansze wrzucane są losowo różnorodne obiekty, a naszym zadaniem jest łączenie ich w ciągi minimum trzech tego samego typu. Wszystko to jest dopasowane do typu aktywności. Np. w kopalniach dopasowujemy rudy złóż, na polach rodzaje roślin uprawnych.
Real Boxing
- Deweloper: Vivid Games;
- Platformy: iOS, Android, PC, PSV.
Real Boxing to produkcja bydgoskiego studia Vivid Games, będąca zarazem najlepszą grą pięściarską na rynku mobilnym. Autorzy nie uzyskali co prawda oficjalnych licencji, ale mimo to postawili bardziej na realizm niż zręcznościową nawalankę. Nie ma tutaj żadnych superciosów, a walki odbywają się w metodycznie i stosunkowo ostrożnie.
Gra pozwala bawić się w trybie kariery, brać udział w szybkich pojedynkach ze sztuczną inteligencją oraz rywalizować z innymi graczami w multiplayerze. Doskonałe wrażenie robi oparta na silniku Unreal Engine 3 oprawa graficzna. Postacie zawodników są bardzo szczegółowe i płynnie animowane, co jest zasługą zastosowania w produkcji technologii motion capture.