Najlepsze mobilne przygodówki na Androida oraz iOS-a. 100 gier mobilnych wszechczasów
Spis treści
Najlepsze mobilne przygodówki na Androida oraz iOS-a
80 days
- Deweloper: Inkle;
- Platformy: iOS, Android.
Jednym z pozytywnych skutków eksplozji popularności gier mobilnych okazał się renesans gier tekstowych i paragrafówek. Początkowo królowały proste adaptacje papierowych pierwowzorów, ale z czasem deweloperzy zaczęli tworzyć coraz bardziej ambitne produkcje. Do tej pory szczytowym osiągnieciem tej ewolucji jest 80 Days.
Zgodnie z tytułem, gra została zainspirowana klasyczną powieścią Juliusza Verne’a W 80 Dni Dookoła Świata, choć jednocześnie autorzy dodali masę nowych wątków i rozwinęli elementy fantastyczne. Zadaniem graczy jest umożliwienie podróżnikowi okrążenia Ziemi w 80 dni. W tym celu planujemy trasy, wybieramy środki transportu, zarządzamy funduszami oraz podejmujemy ważne decyzje.
Te elementy strategiczne dają sporo zabawy, ale największa zaletą gry są wspaniale napisane historie, które poznajemy w trakcie podróży. Prawie każde zwiedzane miejsce i każda napotkana postać oferuje fascynujące opowieści, które w dużym stopniu możemy ukształtować dzięki własnym wyborom. Ponadto kampania jest w wysoce nieliniowa, więc aby zobaczyć wszystko, co oferuje 80 Days, musimy grę przejść wielokrotnie.
Year Walk
- Deweloper: Simogo;
- Platformy: iOS, PC.
Year Walk to jedna z najbardziej udanych przygodówek ostatnich lat, nie tylko na rynku mobilnym. Produkcja pełnymi garściami czerpie ze skandynawskiego folkloru. Fabuła obraca się wokół tytułowej tradycji ludowej, w ramach której spacer przez pokryty śniegiem las w ostatni dzień roku pozwala uzyskać odpowiedzi na dręczące człowieka pytania. My wcielamy się w młodego mężczyznę, który tym sposobem chce się dowiedzieć, czy jego wybranka odwzajemnia jego uczucia. Historia zaczyna się romantycznie, ale szybko robi się bardzo smutna i pełna melancholii, a przy okazji pozwala dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o skandynawskim folklorze.
Year Walk nie tylko opowiada doskonałą historię, ale również dostarcza sporo dobrej rozgrywki. Zagadki są nietypowe i posiadają bardzo wysoki poziom trudności. To rzadki przypadek współczesnej przygodówki, która wręcz wymaga prowadzenia własnych notatek.
The Silent Age
- Deweloper: House on Fire;
- Platformy: iOS, Android, WP, PC.
The Silent Age to propozycja dla tych, którzy szukają stuprocentowej przygodówki, wzorowanej na pecetowych produkcjach point-and-click. Gra opowiada historię szarego pracownika ekipy sprzątającej, żyjącego w latach 70. ubiegłego wieku. Jego nudne życie ulega zmianie, gdy w budynku korporacji technologicznej natyka się na umierającego naukowca. Przed śmiercią wyjawia on, że świat ulegnie zagładzie za 40 lat i bohater musi za pomocą wehikułu czasu zapobiec tej tragedii.
Pod względem rozgrywki gra stanowi klasyczną przygodówkę, koncentrującą się na eksploracji rozmowach oraz zagadkach logicznych. Łamigłówki są ciekawe i wymagające, pozbawione wyzwań zręcznościowych.
Phoenix Wright: Dual Destinies
- Deweloper: Capcom;
- Platformy: iOS, 3DS.
Phoenix Wright: Dual Destinies to konwersja najnowszej odsłony popularnego cyklu przygodówek prawniczych firmy Capcom. Tradycyjnie wcielamy się w adwokata i musimy wybronić przed więzieniem kilku niewinnie oskarżonych. Każda sprawa dzieli się na dwie sekcje. Najpierw prowadzimy dochodzenie, szukamy śladów i dowodów oraz gromadzimy zeznania. Potem w trakcie rozprawy wykorzystujemy uzyskane w ten sposób informacje do podważania zeznań świadków oskarżenia. Wszystko to podane jest z dużą dawką humoru, ale jednocześnie trzeba się solidnie natrudzić, aby wygrać procesy.
Gra zadebiutowała na konsoli przenośnej 3DS, ale wersja mobilna jest znacznie lepsza. To pierwsza odsłona cyklu, która wykonana została w pełnym trójwymiarze i dopiero w wysokiej rozdzielczości utrzymuje kreskówkowy styl znany z poprzednich odsłon.
Detective Grimoire
- Deweloper: SFB Games;
- Platformy: iOS, Android, PC.
Detective Grimoire nie jest grą, która powala na kolana po obejrzeniu kilku screenów i filmików. Jeśli jednak lubicie detektywistyczne przygodówki, to przegapienie tej byłoby wielkim błędem. Fabuła obraca się wokół parku rozrywki zlokalizowanego na terenie bagien i morderstwa dokonanego rzekomo przez zamieszkujące te rejony potwory.
Jako detektyw musimy odkryć sprawcę zbrodni, a wirtualne śledztwo zostało tutaj wyśmienicie zrealizowane. Podejrzanych jest wielu i początkowo trudno skreślić z tej listy którąkolwiek z postaci. Musimy więc metodycznie zbierać ślady i wskazówki oraz przepytywać świadków za pomocą pomysłowego systemu przesłuchań, zrealizowanego na modłę słownej gry logicznej.
DEViCE 6
- Deweloper: Simogo;
- Platformy: iOS.
DEViCE 6 to już druga gra studia Simogo w tym przeglądzie. Produkcja opowiada pełną paranoi i spisków historię szpiegowską, w której główną bohaterką jest agentka wywiadu wyrzucona na brzeg tajemniczej wyspy.
Przy Year Walk Simogo dostarczyło produkcję wzorowaną na pecetowych, natomiast DEViCE 6 to gra, która mogła powstać wyłącznie na urządzenia mobilne. Większość przygody rozgrywa się bowiem formie tekstowej, gdzie poszczególne pomieszczenia opisane są oddzielnymi paragrafami, a następnie umieszczone na ekranie w sposób przypominający mapę. Przykładowo, korytarze to długie linie (proste lub zakrzywione) opisu, podczas gdy pokoje to tekst wrzucony w kwadrat. Eksplorowanie odbywa się więc poprzez podążanie za wybraną narracją, co wymaga regularnego obracania ekranu. Rezultat jest wyśmienity i nie przypomina żadnej innej gry na rynku. Rozgrywka nie ogranicza się jednak do odnajdywania drogi i pojawiają się także bardziej tradycyjne zagadki.
Layton Brothers Mystery Room
- Deweloper: Level-5;
- Platformy: iOS, Android.
Studio Level-5 przeniosło na urządzenia mobilne kilka odsłon swojego konsolowego cyklu Ace Attorney. W przypadku marki Professor Layton zespół poszedł jednak inną drogą i zamiast konwersji opracował zupełnie odrębną grę poboczną, zatytułowaną Layton Brothers Mystery Room.
Fabuła obraca się wokół przygód inspektora Alfendi Laytona zatrudnionego w londyńskim Scotland Yardzie. Zajmuje się on rozwiązywaniem najbardziej dziwacznych spraw, a każda z nich pełna jest komediowych momentów, potrafiących naprawdę rozbawić.
Śledztwa podzielone są na trzy etapy. Najpierw dokładnie przeszukujemy miejsce zbrodni, szukając dowodów i poszlak. Następnie za ich pomocą musimy wykazać sprzeczności, jakie zawarte są w aktach sprawy, co najczęściej wymaga przesłuchania świadków. Ostatnim etapem jest konfrontacja słowna ze sprawcą.