filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 23 stycznia 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Sense8. Seriale, które potrzebują kontynuacji

Spis treści

Sense8

  1. Rok premiery: 2015
  2. Twórcy: Lilly Wachowski, Lana Wachowski, J. Michael Straczynski
  3. Liczba sezonów: 2
  4. Status: skasowany (ale z domykającym większość wątków odcinkiem specjalnym)
  5. Gdzie obejrzeć: Netflix

Brzmi to może mało odkrywczo, ale Sense8 zdecydowanie lepiej odczuwać, niż oglądać. Fabuła, choć również niebanalna (w końcu rzadko kiedy trafia się serial traktujący o telepatii i zamianie ciał w tak nietrywialny sposób), jest tu jednak przede wszystkim pretekstem do zatracenia się w obrazie, dźwięku, a pośrednio i w dotyku, słowem: we wszystkim tym, co niewypowiedziane. A może nawet niesfilmowane.

Już po dwóch sezonach emisji moglibyśmy bowiem ułożyć sobie listę nie kilkunastu, a kilkudziesięciu pytań do twórców. Straczynski i siostry Wachowskie nie mogli jednak udzielić odpowiedzi w planowanym na początku trzecim sezonie serialu. Sense8 zakończono bowiem na początku czerwca 2017 roku. Miesiąc później Netflix pod naciskiem fanów ogłosił, że wyprodukuje jeszcze jeden odcinek specjalny, spinający niedokończone wątki.

SPOILERY

Skoro jednak dostaliśmy finał historii (z konieczności nieco pospieszny), czego chcieć więcej? Ano na przykład Wolfganga radzącego sobie z muszącymi się pojawić negatywnymi skutkami psychicznymi zabicia Whispersa. Albo kryzysu w relacji Nomi i Amanity. W specjalu zabrakło bowiem niuansów, etycznych niejednoznaczności. Było kolorowo, happyendowo i rodzinnie. A przecież Sense8 nie zawsze szło na skróty. I właśnie zgrzyty w idealnej rodzinie mogłyby stać się świetnym tematem na trzeci i czwarty sezon. Z akcentem na, niestety, „mogłyby”.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej