filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 7 sierpnia 2019, 14:45

Kto tworzy wiedźmiński serial?. Wszystko, co wiemy o serialu Wiedźmin od Netflixa

Spis treści

Kto tworzy wiedźmiński serial?

Wiedźmin powstaje na zamówienie Netflixa, ale nad projektem bezpośrednio pracują studia Sean Daniel Company oraz Platige Image. Pierwsze z wymienionych to niezależna wytwórnia filmowa, która miała swój udział m.in. w produkcji Mumii z 2017 roku oraz serialu The Expanse. Platige Image to natomiast polska firma specjalizująca się w tworzeniu filmów krótkometrażowych, efektów specjalnych do produkcji kinowych oraz animacji komputerowych. W jej dorobku znajdują się m.in. nominowana do Oscara Katedra, Sztuka spadania, Kinematograf, efekty specjalne do cyklu Legendy Polskie Allegro oraz zwiastuny do takich gier jak God of War, Watch Dogs 2 oraz Ghost Recon Wildlands.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom jednym z reżyserów Wiedźmina nie będzie Tomasz Bagiński – utytułowany pracownik Platige Image, który w 2002 roku otrzymał nominację do Oscara za film krótkometrażowy Katedra. Bagiński pełni natomiast funkcję jednego z producentów projektu. Showrunnerką i główną scenarzystką serialu została Lauren Schmidt Hissrich, natomiast w jej zespole odpowiedzialnym za historię znaleźli się również Jenny Klein (Jessica Jones), Declan de Barra (The Originals), Sneha Koorse (Daredevil) i Clare Higgins (Fatalna czarownica). Twórcy współpracują też z Andrzejem Sapkowskim, autorem książek o wiedźminie.

Cztery z ośmiu odcinków pierwszego sezonu, w tym epizod pilotowy, zostaną wyreżyserowane przez Alika Sakharova, który wcześniej pracował m.in. przy House of Cards i Grze o tron. Za kamerą pozostałych staną Alex Garcia Lopez (Marvel’s Luke Cage, Marvel’s Daredevil, Utopia, Fear The Walking Dead) oraz Charlotte Brändström (Outlander, Zaginiona, Odpowiednik).

W ekipie odpowiedzialnej za efekty specjalne i scenografię znalazł się m.in. Julian Parry, szerzej znany ze swojej pracy przy serialu Wikingowie. Stanowisko dyrektora artystycznego pełni Chloe Klesta, która odpowiada za sferę wizualną produkcji. Klesta wcześniej pracowała przy Nightflyers. Kostiumy przygotował znany z pracy przy Piratach Tim Aslam.

Kim jest Lauren Schmidt Hissrich, showrunnerka serialu?

Lauren Schmidt Hissrich to amerykańska producentka i scenarzystka, która swoją karierę zaczynała w 2006 roku od pisania scenariuszy do odcinków seriali Prezydencki poker oraz Justice. W kolejnych latach Hissrich tworzyła scenariusze i zajmowała się produkcją takich tytułów jak Parenthood, Do No Harm, Power, Daredevil oraz Defenders. Jest ona bardzo aktywna na Twitterze i wiele z podanych tu informacji pochodzi właśnie od niej.

KIM W OGÓLE JEST SHOWRUNNER?

O ile poszczególni reżyserzy zazwyczaj pracują nad wybranymi odcinkami serialu, tak showrunner dba o artystyczną spójność projektu i kontroluje codzienną pracę całego zespołu, co czyni osobę piastującą to stanowisko kluczową dla ostatecznego kształtu przedsięwzięcia.

To do showrunnera należy ostateczne słowo w kwestii scenariusza, obsady, scenografii, zarządzania powierzonym mu budżetem itp. Dlatego, o ile w przypadku filmów za ojca sukcesu (bądź winnego porażki) danego tytułu najczęściej uważa się reżysera, o tyle w serialu cała chwała (lub niesława) przypada showrunnerowi.

Lauren Schmidt Hissrich chętnie dzieli się ze światem informacjami o swoim serialowym projekcie. - Serial Wiedźmin od Netflixa – data premiery, obsada, twórcy - dokument - 2019-08-07
Lauren Schmidt Hissrich chętnie dzieli się ze światem informacjami o swoim serialowym projekcie.

Jaki jest budżet serialu Wiedźmin?

Oficjalnych liczb nie znamy, ale według szacunków serwisu Puls Biznesu Netflix na pierwszy sezon Wiedźmina prawdopodobnie przeznacza ok. 6 mln dolarów. Nie jest to imponująca kwota, zwłaszcza na tle konkurencyjnej Gry o tron, gdzie pojedynczy odcinek potrafi kosztować nawet 15 mln dolarów, ale trzeba pamiętać, że dopóki Wiedźmin się nie wykaże, dla amerykańskiej platformy VoD jest to po prostu jeden z setek realizowanych równolegle projektów. W przypadku odniesienia przez serial dużego sukcesu kolejne sezony zapewne będą mogły liczyć na kilkakrotnie większy zastrzyk gotówki.

Jak zmieniał się serial w trakcie produkcji?

Według kaskadera Vladimira Furdika, scenariusz serialowego Wiedźmina doczekał się aż dziewięciu poważnych zmian w trakcie produkcji.

Kto komponuje muzykę do serialu Wiedźmin?

Tu również brakuje jakichkolwiek oficjalnych wypowiedzi. Dysponujemy jednak niewielkim strzępem informacji, który może naprowadzić na trop kompozytora muzyki do serialowego Wiedźmina. W czerwcu 2017 roku, kilka tygodni po oficjalnym ogłoszeniu prac nad serialem, siedzibę Netflixa odwiedził Mikołaj Stroiński, jeden z autorów ścieżki dźwiękowej do Dzikiego Gonu. Być może był on tam w zupełnie innej sprawie, ale przy braku innych poszlak staje się głównym „podejrzanym” w kwestii tworzenia muzyki do netflixowego Wiedźmina.

Mikołaj Stroiński nie został oficjalnie ogłoszony kompozytorem muzyki do serialu, ale jego wizyta w siedzibie Netflixa rodzi przypuszczenia, że to właśnie jemu przyjdzie stworzyć ścieżkę dźwiękową do tej produkcji. - Serial Wiedźmin od Netflixa – data premiery, obsada, twórcy - dokument - 2019-08-07
Mikołaj Stroiński nie został oficjalnie ogłoszony kompozytorem muzyki do serialu, ale jego wizyta w siedzibie Netflixa rodzi przypuszczenia, że to właśnie jemu przyjdzie stworzyć ścieżkę dźwiękową do tej produkcji.

Choć nie wiemy jeszcze do końca, kto komponuje muzykę do Wiedźmina, to mamy pewność, kto na pewno tego nie robi. Zespół Percival, który współtworzył ścieżkę dźwiękową do gry Wiedźmin 3: Dziki gon, w trakcie rozmowy przeprowadzonej w czerwcu z GRY-OnLine.pl zdradził, że producenci serialu nie kontaktowali się z nimi w tej sprawie.

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych, a od 2024 roku zarządza działem sprzedaży. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej