Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 10 stycznia 2022, 18:14

Rok zmian w warunkach pracy nad grami. Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Spis treści

Rok zmian w warunkach pracy nad grami

W minionych miesiącach byliśmy świadkami szokujących doniesień o kulturze pracy w wielkich korporacjach pod szyldami kultowych producentów gier. Gdzieś tam przelała się czara goryczy i szeregowi pracownicy, jeden po drugim, zaczęli mówić, jak wyglądała praca nad wieloma znanymi tytułami. Niekończący się crunch w czasie, który powinien być przeznaczony na odpoczynek, mobbing, niewybredne żarty przełożonych, toksyczna atmosfera, a nawet molestowanie i przestępstwa, strajki czy masowe zwolnienia przy jednoczesnych wielomilionowych premiach dla dyrektorów i raportach o rekordowych zyskach. Doniesienia pracowników pogrążyły takie marki jak Blizzard, Activision, Ubisoft czy Naughty Dog.

Bobby Kotick stał się jednym z symboli złych praktyk w korporacjach tworzących gry. - Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania - dokument - 2022-01-10
Bobby Kotick stał się jednym z symboli złych praktyk w korporacjach tworzących gry.

Mimo że ludzie stojący na czele tych korporacji próbują robić dobrą minę do złej gry i różnymi sposobami „gasić pożary”, proces tworzenia gier w wielu firmach czeka sporo zmian. W Stanach Zjednoczonych powstał już pierwszy związek zawodowy twórców gier, reprezentujący zarówno pracowników na pełen etat, jak i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Przed czymś takim bronią się ci najwięksi, co wyszło na jaw chociażby po ujawnieniu praktyk Activision, którego kierownictwo w mailach zniechęcało pracowników do tworzenia związku zawodowego w ramach przedsiębiorstwa. Wydaje się jednak, że zdeterminowanie ludzi weźmie górę i organizowanie związków stanie się standardem, by w ogóle prace nad grami posuwały się naprzód. Coraz częściej widzi się też przykłady przechodzenia na czterodniowy tydzień pracy w studiach deweloperskich, co wprowadził chociażby Eidos Montreal, stojący za ciepło przyjętymi Strażnikami Galaktyki. Inni zapewne pójdą tym śladem.

Na grę do kina lub apki

Fani gier będą mieli w 2022 roku wiele okazji, by obejrzeć swoich ulubionych bohaterów w serialu bądź kinowym filmie. I nawet jeśli nie spodziewamy się po tych produkcjach wiele dobrego, zapewne zwycięży ciekawość, by przekonać się, jak kultową grę widzą i czują aktorzy oraz reżyser widowiska. Zupełnie jak w pewnym komentarzu na Twitterze, w którym można było przeczytać: „Zrobię wszystko, by przez dwie godziny ignorować obecność Marka Wahlberga i po prostu cieszyć się filmem”. A na co dokładnie czekamy w najbliższych miesiącach?

Na film Uncharted czeka chyba każdy fan gier, mimo kontrowersyjnej obsady. - Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania - dokument - 2022-01-10
Na film Uncharted czeka chyba każdy fan gier, mimo kontrowersyjnej obsady.

Uncharted

  1. Premiera: 11 lutego (Polska)
  2. Gdzie: kina, później Netflix

Najwięcej emocji wzbudza zapewne ekranizacja gry Uncharted, której premiera czeka nas już niedługo – 11 lutego. Z jednej strony twórcy mieli tu bardzo ułatwione zadanie, bo rozgrywka i scenariusz w kolejnych odsłonach przeboju Naughty Dog i tak oferowały iście filmowe doświadczenie. Osobną kwestią pozostaje jednak atmosfera, efekty specjalne i chemia pomiędzy bohaterami, zwłaszcza przy nieco kontrowersyjnej obsadzie z Tomem Hollandem w roli młodziutkiego Nathana Drake’a.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku
Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć
Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć

Co roku mamy do czynienia z produkcjami, których sukces z łatwością można było przewidzieć. Zawsze jednak trafi się też parę miłych zaskoczeń. Jakie więc growe niespodzianki czekają nas w 2022 roku?